Rejestracja na szczepienie zawieszona. Doszło do awarii systemu

Michał Dworczyk fot. KPRM

Doszło do usterki systemu, w wyniku której osoby z grupy wiekowej 40-59 lat mogły zapisać się na szczepienie. Jak informuje Onet, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która jest odpowiedzialna za dystrybucję szczepionek do punktów szczepiennych, nie wiedział o pomyśle zapisów 40-latków.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Koordynator Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk poinformował, że w nocy doszło do awarii systemu rejestracji na szczepienie na COVID-19. Osoby pomiędzy 40. a 59. rokiem życia mogły wypełnić formularz i zapisać się na szczepienie, otrzymując e-skierowanie.

Jak zapewnił Dworczyk cytowany przez Onet, dynamika zapisów w grupie osób powyżej 60. roku życia spadła. Rząd zdecydował się na wprowadzenie możliwości rejestracji na szczepienie dla osób młodszych. Zgodnie z założeniem rządu, osoby pomiędzy 40. a 59. rokiem życia, które chcą otrzymać szczepionkę mogą się zapisać na terminy majowe.

Tu pojawił się problem. Awaria systemu rejestracji spowodowała, że osoby młodsze mogły wypełnić formularz kierujący na szczepienie i otrzymywały e-skierowania już na kwiecień.

– Niestety, przez to, że nastąpiła usterka w systemie, którą weryfikujemy i naprawiamy, część z osób z grupy 40-59 zapisała się na terminy kwietniowe – poinformował Dworczyk.

W związku z awarią, ministerstwo zdrowia zawiesiło rejestrację wskazanej grupy wiekowej do czasu usunięcia usterki. Jak zapewnił Koordynator Narodowego Programu Szczepień, system powinien zostać ponownie uruchomiony w przeciągu kilku godzin.

Do każdej osoby, która zdążyła zarejestrować się na szczepienie i otrzymała wiadomość zwrotną z konkretną datą i godziną szczepienia, będzie dzwonił konsultant, który ustali nowy termin podania szczepionki. Dla osób z grupy wiekowej 40-59 lat, będą to terminy majowe.

Jednocześnie Dworczyk przypomniał, że cały czas trwa rejestracja osób powyżej 60. Roku życia. – Nie możemy dopuścić jednak do sytuacji, by osoby młodsze zaszczepiły się przed seniorami. Za dzisiejsze usterki bardzo przepraszamy – powiedział szef KPRM.

Michał Dworczyk przekazał, że do tej pory w systemie zarejestrowało się łącznie ok. 11 mln osób, z czego wolnych terminów do końca maja jest ok. 1 mln 800 tys. Rejestracja osób powyżej 60. roku życia zdecydowanie maleje, dlatego rząd zdecydował się uruchomić rejestrację dla osób młodszych, które w styczniu wyraziły chęć przyjęcia szczepionki.

Jak informuje Onet, kierownictwo Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która jest odpowiedzialna za dystrybucję szczepionek, nie wiedziała o pomyśle rejestracji na szczepienie dla osób powyżej 40. roku życia.

Podziel się: