Przesyłki z prochami osób zmarłych. Poczta Polska pomaga, chociaż jest to niedopuszczalne

fot. radoslawczarnecki0 - pixabay.com

Pracownicy Poczty Polskiej podjęli interwencję w sprawie przesyłki z zagranicy, która miała zostać dostarczona przed pogrzebem. Okazało się, że w paczce znajdowała się urna z prochami zmarłej osoby. Jak podkreśla rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek, nadawanie tego rodzaju przesyłek jest na terenie Polski zabronione.

Zdenerwowana kobieta zadzwoniła na infolinię Poczty Polskiej z zapytaniem o przesyłkę, która została nadana w USA. Jak informuje TVP Info, kobieta przyznała, że w paczce znajdują się prochy zmarłej osoby, które, w związku z terminem pogrzebu, powinny już zostać dostarczone do odbiorcy.

Z powodu pandemii koronawirusa, przewoźnik zawiesił część lotów, a zaginiona przesyłka znajdowała się na lotnisku tranzytowym w Helsinkach. Tam oczekiwała na połączenie lotnicze do Polski.

Pracownik Działu  Reklamacji Zagranicznych PP zwrócił się o pomoc do strony fińskiej, dzięki czemu przesyłka trafiła do warszawskiej sortowni. Tam została potraktowana w sposób priorytetowy i jak najszybciej dostarczona do oczekującej rodziny.

Podobne sytuacje zdarzały się już wcześniej. W jednym z przypadków, kurier dostarczył przesyłkę z urną prosto do kaplicy pogrzebowej, gdzie już oczekiwali żałobnicy.

– To wyjątkowe sytuacje i staramy się pomagać naszym klientom, chociaż podkreślamy, że nadawanie tego typu przesyłek na terenie Polski jest niedozwolone. Realizujemy je z uwagi na zagraniczne miejsce nadania oraz szczególne znaczenie dla klientów – przyznała Justyna Siwek w rozmowie z TVP Info.

W niektórych krajach wysyłanie urny z prochami jest dozwolone. Zdarzają się też takie przesyłki, które są wysyłane jako zwykłe paczki, bez żadnych dodatkowych oznaczeń. W sytuacji obecnych ograniczeń ich transport może się wydłużyć, co wzmaga niepokój rodziny, która zdążyła już zaplanować pochówek.

Poczta Polska pomaga w wyjątkowych sytuacjach, ale jednocześnie przypomina, że w Polsce nie jest dopuszczalne wysyłanie przesyłki z urną z prochami osoby zmarłej.

– W takich sytuacjach robimy co w naszej mocy, aby pomóc rodzinom pochować godnie prochy zmarłego bliskiego – informuje PP.

Podziel się: