Protest przeciwko wizycie Andrzeja Dudy w Poznaniu. „Będziesz siedział”

Andrzej Duda fot. S. Wąchała

„Prezydentura minie, wstyd zostanie”, „Będziesz siedział” – takie okrzyki pożegnały prezydenta Andrzeja Dudę, gdy odjeżdżał po uroczystościach z okazji 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Od tego roku rocznice wybuchu Powstania Wielkopolskiego są świętem narodowym. Prezydent Duda podpisał uchwałę w tej sprawie i został zaproszony przez poznaniaków na uroczystości pierwszego Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Zaproszenie przyjął, wygłosił przemówienie do poznaniaków, mówiąc o bohaterstwie powstańców, o znaczeniu powstania dla całej Polski, za co obecni nagrodzili go oklaskami.

Jednak za plecami asysty wojskowej można było zobaczyć transparenty i plakaty protestu przygotowanego przez Pokolenie KOD.
„Jest to doskonały moment, abyśmy my – mieszkańcy miasta Poznania – przypomnieli mu, czego oczekujemy w związku z naszą walką o wolność słowa i prawo do rzetelnej, niezależnej informacji oraz w związku z tym, że na jego biurku na VETO czeka ustawa Lex TVN” – zapowiadali już kilka dni temu organizatorzy protestu.

Wprawdzie prezydent dziś ogłosił, że zawetował ustawę, jednak protestujący i tak ustawili się z hasłami podczas uroczystości. Uważają, że temat ustawy zawsze jeszcze może wrócić. I to dlatego ich okrzyki „będziesz siedział”, żegnały Andrzeja Dudę, gdy wsiadał do samochodu i wyjeżdżał z Poznania.

Podziel się: