środa, 6 grudnia, 2023

Prof. Andrzej Horban nie wyklucza całkowitego zamknięcia kraju

Główny doradca Rady Medycznej powołanej przy premierze przyznał, że powinna zostać zamknięta poprzez całkowity lockdown wraz z wprowadzeniem godziny policyjnej.

Prof. Horban pytany przez ”Rzeczpospolitą” o skuteczność walki rządu z epidemią koronawirusa przyznał, że to nie jest właściwy moment na podsumowania i analizy. stara się robić wszystko zgodnie z aktualną wiedzą na temat wirusa i możliwości jego rozprzestrzeniania się.

Doradca był m.in. pytany o wpuszczenie do Polski osób mieszkających w Wielkiej Brytanii, a tym samym dopuszczenie do rozprzestrzeniania się mutacji brytyjskiej wirusa SARS-CoV-2. ” Proszę sobie wyobrazić, co by się stało, gdybyśmy tych ów tam zostawili” – powiedział ”Rz” prof. Horban.

Odniósł się także do wprowadzenia godziny policyjnej, która obowiązuje w wielu europejskich krajach. W Polsce byłoby to jednak niezwykle trudne. Wielu właścicieli hoteli i przedsiębiorców innych branż natychmiast zbuntowałoby się takim ograniczeniom. ”Wszystko, co się zrobi, jest oceniane miesiąc czy dwa po tym zdarzeniu, kiedy już znamy jego skutki” – powiedział doradca premiera.

Priorytetem w walce z pandemią jest ograniczenie liczby ów. Wzrost liczby zakażeń nie jest tak ważny, jak ilość zgonów wśród osób chorych. Ze statystyk wynika, że umierają przede wszystkim osoby starsze. Umiera aż 20 proc. 80-latków zakażonych koronawirusem; wśród pacjentów pomiędzy 60. a 70. rokiem życia notuje się 10 proc. zgonów. ”W wieku powyżej 60 lat jest w Polsce ponad 10 mln osób, to prosto policzyć – 10 proc. zgonów to milion osób” – powiedział prof. Horban.

Zapytany o całkowite zamknięcie kraju, doradca premiera nie wykluczył takiej możliwości. Dalsze są uzależnione od liczby zakażeń. ę stanowi 30 tys. przypadków dziennie w rozliczeniu tygodniowym. ”Trzy dni z rzędu po 30 tys. i system staje się niewydolny. Powinniśmy wtedy pilnie zastosować rozwiązania z poprzedniej wiosny i Wielkanocy” – ł.

Zdaniem prof. Horbana w tej chwili trwa wyścig z czasem, a kluczem do opanowania pandemii są populacyjne.

#BejmyNEWSProf. Andrzej Horban nie wyklucza całkowitego zamknięcia kraju