Portugalia przedłuża stan wyjątkowy i zakazuje podróży turystycznych

fot. franky1st - pixabay.com

W czwartek parlament Portugalii przegłosował wydłużenie stanu wyjątkowego, który będzie obowiązywał do 15 kwietnia. Jednocześnie rząd wprowadził zakaz podróży w okresie Wielkiego Tygodnia poprzedzającego Wielkanoc.

W czwartek w godzinach wieczornych decyzję jednoizbowego parlamentu i Zgromadzenia Republiki ogłosił prezydent Marcelo Rebelo de Sousa. Liczba zakażeń w tym kraju nie wzrasta i utrzymuje się na najniższym od sierpnia 2020 r. poziomie. Jednak, jak podkreślał szef państwa, należy zachować środki ostrożności i nie dopuścić do wybuchu kolejnej fali pandemii.

Przedłużenie obowiązywania stanu nadzwyczajnego oznacza, że zostanie utrzymany zakaz swobodnego przekraczania granicy z sąsiednią Hiszpanią. Wyjątek będzie stanowił wyłącznie najbliższy weekend, kiedy to granica zostanie otwarta.

Szef MSW Eduardo Cabrita zapowiedział wprowadzenie zakazu podróży turystycznych, który będzie obowiązywał w okresie Wielkiego Tygodnia. Na okres Świąt Wielkanocnych wzmocnione zostaną kontrole na wszystkich przejściach granicznych. Wyjątek będą stanowiły podróże z powodów wyższej konieczności, natomiast całkowicie zabronione będą podróże w celach turystycznych.

Portugalia rozpoczyna masowe wykonywanie testów na obecność koronawirusa. Jak zapowiedział Antonio Costa, w przeciągu najbliższych trzech tygodni badaniu zostanie poddanych 1 mln obywateli. Wykonanie testów antygenowych jest obecnie priorytetem portugalskiego rządu.

Podziel się: