środa, 6 grudnia, 2023

Polskie mięso skażone salmonellą

Bułgarska Agencja do spraw Bezpieczeństwa Żywności zdecydowała, że niemal 10 ton polskiego mięsa drobiowego zostanie zutylizowana. przeprowadzonych badań wykazały, że jest ono skażone salmonellą.

Jak informuje TVN24, bakterie wykryto w partii kurzych udek, które kilka dni temu zostały poddane kontroli weterynaryjnej. Wyniki badań opublikowane w środę wskazują, że nie może zostać dopuszczone do sprzedaży.

Z komunikatu Agencji wynika, że o sprawie skażonego mięsa z Polski poinformowano już polskie władze oraz unijny System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF).

W ostatnich latach nasiliło się skażenie polskiego drobiu salmonellą, co spowodowało wzmożone mięsa importowanego z Polski.

Jak podają bułgarskie , na które powołuje się TVN24, w 2019 r. na tamtejszy rynek trafiło ponad 100 ton mięsa zanieczyszczonego bakterią Salmonella. Podjęto decyzję o częstszych kontrolach weterynaryjnych sprowadzanego mięsa.

Bułgarska Agencja do spraw Bezpieczeństwa Żywności ostatni raz informowała o tak dużym transporcie skażonego mięsa drobiowego w maju 2020 r. Utylizacji poddano wówczas prawie 20 ton kurzych przetworów.

Spożycie mięsa, które jest zanieczyszczone bakteriami może spowodować pokarmowe.

#BejmyNEWSPolskie mięso skażone salmonellą