Policyjni kontrterroryści pojadą na granicę. Mają pomóc żołnierzom i straży granicznej

granica polsko-białoruska fot. policja

Kontrterroryści pomogą żołnierzom i straży granicznej w ochronie granicy polsko-białoruskiej przed prowokacjami reżimu Alaksandra Łukaszenki, jak poinformował insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Obecnie na granicy z Białorusią jest około 15 tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji i wojska, są też terytorialsi w ramach operacji Silne Wsparcie. Dołączy do nich stu policyjnych kontrterrorystów.

Wszyscy kontrterroryści, którzy dotrą nad granicę, przeszli specjalne szkolenie z medycyny pola walki i negocjacji kontrterrorystycznych, a szkolili ich policyjni instruktorzy z nowojorskiej policji (USA), RAID i BRI (Francja). Były to pierwsze tego typu ćwiczenia organizowane przez polską policję, a funkcjonariusze szkolili się nie tylko teoretycznie, lecz i praktycznie, poznając konkretne przypadki i modele działań obu służb. Zresztą celem szkolenia było wypracowanie skutecznych rozwiązywań potencjalnych sytuacji zakładniczych, na przykład w budynkach użyteczności publicznej.

W szkoleniu wzięło udział 20 policyjnych kontrterrorystów z Wrocławia, Warszawy i Łodzi, którzy szkolili się także z zakresu medycyny pola walki, by umieć udzielić pierwszej pomocy w warunkach bojowych. Wśród doskonalonych umiejętności było wykonywanie zabiegów przedszpitalnych ratujących życie, w tym opatrywanie ran powstałych w wyniku postrzałów, wybuchów czy oparzeń.

Źródło: Fakt

Podziel się: