Polacy będą mieli specjalny status na Ukrainie

fot. President.gov.ua, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że zamierza wnieść do ukraińskiego parlamentu projekt ustawy, która nada Polakom specjalny status prawny na Ukrainie. Będą mieli te same prawa, co Ukraińcy w Polsce.

„Cieszy mnie to, że mogę podkreślić, iż stosunki ukraińsko-polskie są wreszcie na absolutnie czystych i szczerych zasadach, bez żadnych pęknięć i spuścizny przeszłości pełnej konfliktów” – powiedział prezydent Ukrainy w swoim najnowszym przemówieniu. – „To historyczne osiągnięcie. I życzę sobie, aby braterstwo między Ukraińcami i Polakami pozostało na zawsze. Jak już dziś o tym mówiłem przed posłami: aby nasza jedność, jedność Ukraińców i Polaków była trwałą wartością, której nikt nie będzie w stanie złamać”.

Zapowiedź, że prezydent Zełenski chce przyznać Polakom ten specjalny status, poinformował jego sekretarz prasowy Serhij Nikiforow w czasie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie i jego przemówienia przed Radą Najwyższą Ukrainy. Nikiforow powiedział, że ustawa podobna do tej w Polsce, która w praktyce zrównuje obywateli Ukrainy z Polakami z wyjątkiem prawa do głosowania, zostanie uchwalona także na Ukrainie, a jej inicjatorem jest prezydent Zełenski.

Co konkretnie będzie zawierała ustawa – jeszcze nie wiadomo, ponieważ prace nad nią trwają i na mówienie o szczegółach jest za wcześnie – Wołodymyr Zełenski powiedział jedynie podczas wizyty Andrzeja Dudy, że będzie to „podobny – lustrzany projekt”, podkreślając jednocześnie, że ma nadzieję, iż nigdy nie dojdzie do takiej wojny, żeby Polacy potrzebowali takich przywilejów. Nie wiadomo także, kiedy projekt zostanie wniesiony przed Radę Najwyższą Ukrainy. Wiadomo jedynie, że prezydent chce to zrobić jak najszybciej i jest przekonany, że ukraiński parlament tę ustawę poprze zdecydowaną większością głosów.

Podziel się: