Platforma Obywatelska przedstawia program zdrowego społeczeństwa

fot. jennycepeda - pixabay.com

Platforma Obywatelska zaprezentowała ”pakiet zdrowotny”, na który składają się budowa sieci stu szpitali oraz powszechne badania dla wszystkich Polaków. Jak podkreślał w sobotę Borys Budka, nowy program ma być częścią zdrowego społeczeństwa.

Lider Platformy Obywatelskiej przedstawił projekt reformy polskiej służby zdrowia. Jak zapewnił Borys Budka, program ten uzdrowi Polskę i stworzy zdrowe społeczeństwo. Najważniejszym elementem programu jest wyeliminowanie chaosu, jaki obecnie panuje w polskiej służbie zdrowia.

Na nowy ”pakiet zdrowotny” składa się propozycja stworzenia ”bilansu zdrowotnego Polaków”. Obecnie wielu chorych nie ma możliwości umówienia się na wizytę lekarską, a system ochrony zdrowia jest niewydolny. PO chce przebadać wszystkich Polaków, zarówno dzieci, dorosłych, jak również seniorów.

Obecny na konferencji prasowej europoseł Bartosz Arłukowicz podkreślał, że w Polsce brakuje szpitali chronionych przed wirusem SARS-CoV-2, w których leczeni byliby pacjenci z innymi schorzeniami niż koronawirus. PO proponuje stworzenie sieci białych szpitali, w których ratowane będzie życie tych pacjentów, którzy nie walczą z COVID-19, a z innymi schorzeniami.

Arłukowicz apelował również do ministra o odstąpienie od egzaminów specjalizacyjnych i skierowanie młodych lekarzy do pracy w szpitalach. Zdaniem europosła, to właśnie w placówkach leczniczych są teraz potrzebne każde ręce do pracy. Zamiast przygotowywać się do egzaminów, młodzi lekarze powinni leczyć pacjentów, a tym samym ograniczyć brak kadr medycznych.

Były minister zdrowia wspólnie z senator Beatą Małecką-Liberą zaprezentowali program mający na celu polepszenie stanu zdrowia Polaków. Plan zbudowany jest z czterech elementów. Pierwszym z nich jest przebadanie wszystkich obywateli, w zakresie adekwatnym do wieku.

Drugim z elementów jest uruchomienie 100 szpitali, w których nie będą obowiązywały żadne limity oraz ograniczenia. – To decyzja, której jeszcze nikt w Polsce nie podjął – 100 najlepszych szpitali w Polsce musi podjąć leczenia tych, którzy nie są leczeni z powodu COVID. Koniec z limitami i ograniczeniami – powiedział Arłukowicz.

Kolejny element stanowi szybka ścieżka dostępu do lekarzy specjalistów i placówek leczniczych.

Ostatnim z elementów nowego planu jest uruchomienie oddziałów rehabilitacji pocovidowej dla pacjentów, którzy zmagają się z wielotygodniowymi, a nawet wielomiesięcznymi skutkami ubocznymi COVID-19.

Po zakończonej konferencji prasowej PO, o rehabilitacji ozdrowieńców, którzy wciąż odczuwają skutki choroby poinformował w mediach społecznościowych minister zdrowia. ”W przyszłym tygodniu ruszamy z projektem szerokiej rehabilitacji postcovidowej. Wkrótce minister Adam Niedzielski ogłosi szczegóły projektu” – napisało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1375762928910090242

Podziel się: