PiS proponuje zniesienie odmowy przyjęcia mandatu

W piątek na stronach Sejmu pojawiła się propozycja nowelizacji Kodeksu postępowania ws. wykroczenia autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. zakłada zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego. W zamian będzie możliwość zaskarżenia mandatu do sądu.

W nowelizacji przygotowanej przez zawarte są dwie propozycje. Pierwsza z nich dotyczy ”nakładania kar wolnościowych za wykroczenia przez referendarzy sądowych”. Druga z propozycji zmian jest związana z możliwością odmowy przyjęcia mandatu karnego.

Jak podkreślają autorzy projektu, ma na celu odciążenie ów w zakresie rozpatrywania wniosków o ukaranie kierowanych przez funkcjonariuszy nakładających karę grzywny. Zgodnie z proponowaną nowelizacją, nie będzie możliwości odmówienia przyjęcia mandatu, a jego zaskarżenie do sądu.

”Jak wskazuje praktyka, przeważająca większość spraw o wykroczenia wnoszonych do sądu w związku z odmową przyjęcia mandatu przez sprawcę ńczy się wydaniem prawomocnego wyroku skazującego. Poza tym odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o ” – informują autorzy projektu.

Proponowana zmiana zakłada możliwość zaskarżenia w ciągu siedmiu dni do sądu rejonowego niesłusznie – zdaniem pokrzywdzonego – nałożonego mandatu. Będzie można skarżyć zarówno w zakresie winy, jaki nałożonej kary. W takim przypadku ukarany będzie miał obowiązek wskazać ”wszystkie znane skarżącemu dowody na swych twierdzeń, pod rygorem utraty prawa do powoływania tych dowodów w dalszym postępowaniu. Ukarany nie może w postępowaniu sądowym powoływać innych dowodów, wskazane w odwołaniu, chyba że dowód nie był mu znany w chwili wniesienia odwołania” – czytamy w projekcie nowelizacji.

Po rozpatrzeniu sprawy sąd będzie mógł karę utrzymać bądź uchylić, a także ”wymierzyć karę surowszą lub surowszego rodzaju, jak również orzec środek karny”. Od wyroku sądu rejonowego będzie przysługiwała apelacja do sądu okręgowego.

Jak przekonują autorzy projektu ”aktualnie zdecydowana większość spraw o wykroczenia rozpoznawanych przez sądy zostaje zakończona prawomocnie wyrokiem nakazowym”. rozwiązanie odciążyłoby pracę sądów od rozpatrywania spraw o ukaranie w sprawie wykroczenia.

Projekt nowelizacji Kodeksu postępowania ws. wykroczenia wpłynął do Sejmu w piątek. Zgodnie z zapisami proponowanej ustawy, zmiany w obowiązujących przepisach miałyby zacząć funkcjonować po upływie 14 dni od ich ogłoszenia.

Źródło: polsatnews.pl

#BejmyNEWSPiS proponuje zniesienie odmowy przyjęcia mandatu