Więcej

    Obowiązkowy Narodowy Spis Ludności i Mieszkań w dobie pandemii

    Do 9 lutego trwa nabór rachmistrzów spisowych Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań, który rozpocznie się już w kwietniu. Spis powszechny będzie obowiązkowy, a za odmowę udziału będzie groziła kara grzywny.

    Narodowy Spis Ludności i Mieszkań odbywa się co dziesięć lat, a udział w nim jest obowiązkowy dla wszystkich obywateli. Pandemia koronawirusa niczego w tym zakresie nie zmieni. Za odmowę udziału w spisie powszechnym będzie groziła kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

    Narodowy Spis Ludności i Mieszkań rozpocznie się w kwietniu. Główny Urząd Statystyczny zapyta m.in. o wiek, stan cywilny, wykształcenie, narodowość, pobierane świadczenia, pracę, ale również wielkość mieszkania czy liczbę pokoi.

    Jak wyjaśnia rzeczniczka GUS Karolina Banaszek, w tym roku podstawową formą będzie samospis internetowy. Na stronie internetowej GUS pojawi się specjalna aplikacja umożliwiająca weryfikację w systemie oraz samospisanie się. System będzie też na bieżąco informował o poprawności wypełnionych rubryk.

    Kolejną możliwością wzięcia udziału w spisie powszechnym będzie wizyta w urzędzie gminy albo skorzystanie ze specjalnej infolinii.

    Do osób starszych, które nie radzą sobie z internetem, albo z uwagi na stan zdrowia nie mają możliwości wyjścia z domu i odwiedzenia urzędu gminy,  przyjdą rachmistrze spisowi. Wizyta rachmistrza będzie odbywała się w pełnym reżimie sanitarnym z uwzględnieniem aktualnej sytuacji epidemicznej.

    Jak przyznaje Karolina Banaszek, przeprowadzenie Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań w czasie pandemii koronawirusa będzie dużym wyzwaniem. Z uwagi na wprowadzane obostrzenia i reżim sanitarny prawdopodobnie czas na przeprowadzenie spisu zostanie wydłużony do września 2021 r. Początkowo planowano zakończenie spisu powszechnego do końca czerwca.

    W 2020 r. odbył się Powszechny Spis Rolny, w którym udało się dotrzeć do 98 proc. rolników i ich rodzin, z czego 18 proc. gospodarstw domowych dokonało samospisu przez internet. GUS ma nadzieję, że pomimo pandemii uda się również sprawnie przeprowadzić Narodowy Spis Ludności i Mieszkań.

    Zebrane podczas spisu informacje posłużą wyłącznie do celów statystycznych. Rachmistrza spisowego obowiązuje tajemnica wieczysta dotycząca wszystkich danych pozyskanych podczas przeprowadzania spisu. Za złamanie tajemnicy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

    WiadomościObowiązkowy Narodowy Spis Ludności i Mieszkań w dobie pandemii