Obostrzenia zostaną na dłużej. Decyzja zapadnie po świętach

Szpital Zakaźny fot. Sławek Wąchała źródło: tenpoznan.pl

We wtorek rzecznik rządu Piotr Müller przyznał, że obecnie obowiązujące obostrzenia mogą zostać wydłużone. Decyzja o dalszych restrykcjach, w tym o otwarciu żłobków i przedszkoli zapadnie po świętach wielkanocnych.

Jak przypomina Business Insider Polska, zaostrzone restrykcje zostały wprowadzone 27 marca i obowiązują do 9 kwietnia. Zamknięte pozostają instytucje kultury – kina, teatry, muzea, galerie sztuki, a także obiekty sportowe, duże sklepy meblowe i budowlane, salony kosmetyczne, fryzjerskie, solaria i sauny. Ograniczono działalność galerii handlowych. Zaostrzono limity wiernych w kościołach.

Piotr Müller w TVP1 zdradził, że obostrzenia z pewnością nie zostaną zniesione po Wielkanocy. Część z nich będzie obowiązywać dłużej. Nie podjęto jednak szczegółowych decyzji, które restrykcje zostaną zniesione, a które przedłużone.

– Nie wykluczam, że obostrzenia nawet w tym zakresie, co teraz, mogą z nami zostać dłużej niż do 9 kwietnia – powiedział rzecznik rządu cytowany przez Business Insider Polska. Decyzje dotyczące obostrzeń będą podejmowane po świętach, z uwzględnieniem aktualnej sytuacji epidemicznej.

Rzecznik rządu pytany o prezentację programu Nowy Ład powiedział, że zostanie on przedstawiony po obniżeniu liczby zakażeń na koronawirusa, kiedy sytuacja pandemiczna zacznie się stabilizować. –  Dzisiaj nie postawię tezy, co do daty. Mam nadzieję, że będzie to możliwe na przełomie kwietnia i maja – powiedział Müller.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Nowy Ład to program Prawa i Sprawiedliwości na czas po pandemii koronawirusa. Na dokument składają się takie obszary działalności państwa jak: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

Pierwotnie planowano prezentację programu na 20 marca, ale z uwagi na trzecią falę pandemii, została ona przełożona.

Podziel się: