Podczas środowej konferencji prasowej minister edukacji i nauki poinformował o zmianach, jakie z powodu pandemii koronawirusa obejmą egzaminy maturalne oraz egzaminy ósmoklasistów w 2021 roku. Przede wszystkim na maturze nie będzie już egzaminu ustnego.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące zmian na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 roku. Podobnie jak w roku 2020 na maturze nie będzie obowiązkowego egzaminu ustnego; egzamin dojrzałości obejmie wyłącznie część pisemną. Ponadto zniesiony został obowiązkowy egzamin na poziomie rozszerzonym z jednego przedmiotu.
W komunikacie prasowym MEN czytamy, że ”odpowiadając na szereg próśb przesłanych do resortu, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną”.
Ponadto uczeń będzie mógł dobrowolnie przystąpić do egzaminów na poziomie rozszerzonym nawet z sześciu przedmiotów, ale nie będzie to egzamin obowiązkowy dla wszystkich.
Zmianie ulegnie również termin złożenia deklaracji o przystąpieniu do egzaminu maturalnego. Uczniowie będą mieli czas na jej ostateczne złożenie do 7 lutego 2021 r.
Wprowadzane zmiany dotyczą również egzaminów ósmoklasistów, które minister zapowiadał już w listopadzie. Egzamin będzie oparty na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.
– Będzie to zdecydowanie prostsza formuła egzaminu ósmoklasisty i zwłaszcza egzaminu maturalnego – zapowiedział minister.
Jak poinformował minister Czarnek, zmienił się również zakres wymagań na egzaminach. W przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego wykreślono z listy lektur obowiązkowych zbiór gawęd “Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza, a z matematyki wykreślono działania na pierwiastkach oraz stereometrię.
Do 23 grudnia Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi harmonogram przyszłorocznych egzaminów.
Źródło: tvn24.pl