Negocjacje pokojowe między Ukrainą a Rosją zawieszone!

zniszczone miasto fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy

„Rozmowy są zawieszone, ponieważ po oświadczeniu stambulskim nie nastąpiły żadne istotne zmiany” – podała agencja Interfax-Ukraina, cytując słowa Mychajło Podolaka, doradcy prezydenta Ukrainy. Spotkanie w Stambule miało miejsce 29 marca.

Podczas stambulskiego spotkania Rosja zapowiedziała drastyczne ograniczenie działań wokół Kijowa i Czernihowa. Ale to było prawie dwa miesiące temu i od tego czasu sytuacja na froncie zdecydowanie się zmieniła, i to na niekorzyść Rosji. Ale rosyjskie władze nie przyjmują tego do wiadomości, jak uważa doradca, więc nie sposób prowadzić z nimi negocjacji.

Podolak stwierdził też, że Rosja nadal posługuje się swoimi stereotypami myślenia, mimo że minęły już 82 dni wojny i każdy z tych dni udowadniał, że sytuacja na Ukrainie jest zupełnie inna niż wydaje się Rosji. Tymczasem Rosjanie nadal tkwią w świecie, w którym na Ukrainie rzekomo rządzi nazizm, wysuwają absurdalne żądania mające zaszantażować Ukrainę, które w dodatku padają z ust osób nie biorących udziału w negocjacjach, jak Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla czy wiceszef MSZ Andrij Rudenko. Obaj oświadczyli, że negocjacje z Ukrainą nie są kontynuowane, ponieważ Moskwa przedłożyła projekt porozumienia pokojowego, ale nie otrzymała na niego odpowiedzi. Potraktowała to więc jako wycofanie się Ukrainy z procesu negocjacyjnego.

Jednak Ukraina twierdzi, że Rosja nie przedstawiła żadnych konkretów co do porozumienia, a prowadziła negocjacje nie po to, by się porozumieć, ale by osiągnąć cel propagandowy i wmówić Rosjanom, że ich armia osiąga zwycięstwo.

„Niewątpliwie „rosyjskie zwycięstwo”, które obejmuje całkowite sankcje, międzynarodową pogardę, całkowitą izolację, masowe zajęcia jachtów, teatralne bitwy o wioski w obwodzie charkowskim, będzie tylko rosło” – skomentował Podolak na Twitterze. I dodał, że jednak najpierw Dmitrij Pieskow będzie musiał zdefiniować, co znaczy to „zwycięstwo” dla 30 000 zabitych Rosjan.

Podziel się: