Więcej

    Narodowy Spis Powszechny potrwa dłużej niż planowano

    W piątek weszły w życie zmiany w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Zgodnie z nowelizacją ustawy, czas na przeprowadzenie spisu został wydłużony. Zmianie uległ również termin przyjmowania zgłoszeń od osób, które, z uwagi na stan zdrowia lub wiek, nie mogą dokonać samopisu.

    Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia. W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 roku. Nowe przepisy weszły w życie w piątek, 2 kwietnia.

    Zgodnie z nowelizacją, spis będzie prowadzony od 1 kwietnia do 30 września, a nie jak wcześniej planowano – do końca czerwca. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, wprowadzona zmiana ma ułatwić efektywne przeprowadzenie spisu w czasie pandemii koronawirusa. Dzięki zmianie, możliwe będzie zbieranie informacji w miesiącach letnich, kiedy to spodziewany jest spadek liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

    Nowelizacja wprowadza zmiany dla osób, które z powodu wieku lub stanu zdrowia nie mogą dokonać samospisu. Osoby te będą mogły zadzwonić na infolinię i poprosić o pomoc rachmistrza spisowego. Taki telefon należy wykonać najpóźniej do 31 sierpnia. Rachmistrz przeprowadzi przez formularz spisowy za pośrednictwem rozmowy telefonicznej lub podczas wizyty osobistej.

    Ustawa, która wchodzi w życie 2 kwietnia ujednolica stawki wynagrodzenia dla rachmistrzów spisowych, którzy nie są pracownikami jednostek służby statystyki publicznej. Stawka ta wynosi 6 zł brutto za każdy wywiad przeprowadzony telefonicznie lub osobiście, przy prawidłowym wypełnieniu formularza spisowego.

    Dodatkowo, w terminie siedmiu dni od dnia podpisania nowelizacji przez prezydenta zostanie opublikowana lista zbiorcza pomieszczeń wyposażonych w sprzęt komputerowy, w których będzie można dokonać spisu internetowego. Pomieszczenia te mają umożliwić samospisanie się tym osobom, które nie posiadają komputera lub nie mają dostępu do internetu.

    Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy dla każdego obywatela, a za niedopełnienie tego obowiązku grożą wysokie kary grzywny.

    Dane gromadzone podczas spisu dotyczą m.in. aktywności ekonomicznej, poziomu wykształcenia, czy zasobów mieszkaniowych.

    WiadomościNarodowy Spis Powszechny potrwa dłużej niż planowano