Narodowy Spis Powszechny. Gdzie i z kim mieszkamy?

Powierzchnia zamieszkałej , forma własności, sposób ogrzewania oraz wykorzystywane – na takie pytania musimy odpowiedzieć podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań . Ponadto są też pytania o współlokatorów i domowników.

Wszystkie odpowiedzi powinny być udzielane zgodnie ze stanem faktycznym na dzień 31 marca 2021 r. Pierwsze z pytań dotyczących mieszkania pojawia się już na początku formularza – to pytanie o adres zamieszkania.

Osoby, które 31 marca 2021 r. przebywały poza miejscem zamieszkania, a ich nieobecność była związana z: wypoczynkiem, urlopem, odwiedzinami u przyjaciół i krewnych, sprawami biznesowymi, leczeniem medycznym, przebywaniem w zakładach karnych, pielgrzymkami religijnymi, przebywaniem na placówkach dyplomatycznych, przebywaniem na misjach pokojowych, zamieszkaniem czasowym uczniów w internatach, bursach lub stancjach, odbywaniem ćwiczeń wojskowych i zamieszkiwaniem w koszarach lub innych obiektach wojskowych, wykonywaniem określonego rodzaju pracy, powinny spisać się w miejscu zamieszkania, a nie tam, gdzie wówczas przebywały.

Studenci mieszkający poza domem rodzinnym zobowiązani są do spisania się pod adresem, w którym przebywają podczas studiów. Osoby pracujące poza domem rodzinnym, do którego wracają częściej niż dwa razy w miesiącu, powinny spisać się pod adresem domu rodzinnego.

Kolejne pytanie dotyczy rodzaju zamieszkiwanego lokalu – czy jest to mieszkanie, jednorodzinny czy obiekt zakwaterowanie zbiorowego. W formularzu jest również pozycja ”pomieszczenie inne niż mieszkanie”, co oznacza pomieszczenia gospodarcze, piwnicę, czy też przyczepę kempingową.

Podczas wypełniania informacji na temat adresu zamieszkania, należy wskazać, czy podany adres jest miejscem stałego czy czasowego pobytu. W przypadku miejsca czasowego, kolejne pytanie będzie dotyczyło informacji na temat pobytu stałego.

Podczas spisu powszechnego należy odpowiedzieć na pytanie dotyczące współlokatorów – czy są to członkowie rodziny, czy osoby niespokrewnione. W przypadku współlokatorów, należy uzupełnić dane dotyczące ich nazwiska, imienia, płci, daty urodzenia i numeru PESEL. Z podania numeru PESEL zwolnione są oraz cudzoziemcy. Jedno z kolejnych pytań dotyczy okresu zamieszkania, a także wskazania, czy współlokator mieszka z nami na stałe, czy tymczasowo. Jeśli czasowo, należy wskazać jego adres pobytu stałego.

Kolejna część spisu powszechnego dotyczy osób przebywających za granicą, które są zameldowane w lokalu, w którym mieszkamy. W przypadku takich osób również należy podać ich oraz wskazać kraj, w którym przebywają.

Kolejna część formularza dotyczy zamieszkiwanego przez nas lokalu. Należy wskazać formę własności lokalu, a także tytuł prawny, na podstawie którego zamieszkujemy dany lokal. Kolejne pytania dotyczą powierzchni zajmowanego lokalu, liczby pomieszczeń oraz sposobu ogrzewania. Należy wskazać źródło ogrzewania lokalu, a także – w przypadku pieca na paliwo stałe, określić rodzaj wykorzystywanego . Lista dostępnych opcji jest i zawiera aż 42 pozycje do wyboru, wśród których są m.in. kamienny, węgiel brunatny, olej, drewno, biomasa, czy energia słoneczna. W przypadku wyboru opcji  odnawialnych źródeł energii, należy dodatkowo wskazać czy są to panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, siła wiatru, gorące źródła, pompa ciepła czy jakiekolwiek inne źródło.

Następna część formularza spisowego dotyczy budynku, w którym znajduje się nasz lokal mieszkalny. Należy wskazać właściciela budynku, rok oddania budynku do użytku oraz doprowadzone do budynku – wodę, gaz, sposób odprowadzania ścieków.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. i potrwa do 30 września. Podstawową formą jest samospis, czyli wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej.

#BejmyNEWSNarodowy Spis Powszechny. Gdzie i z kim mieszkamy?