Mariupol: Rosja poinformowała o zawieszeniu broni

Mariupol, Azowstal fot. Pułk Azow

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o tym, że rozpoczęło ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy z Azowstalu dzięki zawieszeniu broni. Ukraina dotąd nie potwierdziła tej informacji.

O zawieszeniu broni poinformowała Agencja Reutera, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony Rosji. Rosjanie twierdzą, że prowadzą ewakuację rannych żołnierzy z Azowstalu, ale Ukraińcy nie potwierdzają tej informacji.

Przypomnijmy, że kombinat Azowstal to ostatni punkt ukraińskiego oporu w Mariupolu. Walczą tam pułk Azow Gwardii Narodowej i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Jeszcze kilka godzin temu trwały tam walki, a portal Nexta opublikował nagranie, na którym słychać wybuchy.

Według najnowszych danych przekazanych przez pułk Azow w kombinacie jest około 700 rannych, w tym prawie 60 bardzo ciężko. Cywile już zostali ewakuowani, przynajmniej ci, o których wiedzieli żołnierze i władze Mariupola, ale zostali ranni żołnierze. Sytuacja Azowstalu jest dramatyczna, bo nie ma nie tylko leków i opatrunków, ale brakuje też żywności i wody.

„Żadna broń nie zadziała bez profesjonalnych żołnierzy, co czyni z nich najcenniejszy element armii” – napisali żołnierze pułku Azow na swoim profilu na Twitterze. – „W celu ratowania życia cały garnizon Mariupola realizuje zatwierdzoną decyzję Naczelnego Dowództwa Wojskowego i liczy na wsparcie narodu ukraińskiego. Obrońcy Mariupola wykonali rozkaz, mimo wszelkich trudności, wycofali przeważające siły wroga na 82 dni i pozwolili armii ukraińskiej na przegrupowanie, przeszkolenie większego personelu i otrzymanie dużej ilości broni z krajów partnerskich”.

https://twitter.com/Polk_Azov/status/1526248747629518848

Dziś rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w efekcie negocjacji z przedstawicielami ukraińskiej armii walczącej w Azowstalu doszło do zawieszenia broni i ewakuacji rannych do Nowoazowska, miasta znajdującego się około 40 km na wschód, w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej.

Według Rosjan 9 ukraińskich żołnierzy wyszło do nich z białą flagą na negocjacje twierdząc, że reprezentują większą grupę. Efektem negocjacji było zawieszenie broni i ewakuacja rannych. Jednak strona ukraińska nie potwierdza tych informacji. Przypomnijmy, że Ukraina odrębnie prowadzi z Rosją negocjacje na temat ewakuacji rannych żołnierzy droga morską do Turcji – Turcja jest krajem pośredniczącym w negocjacjach.

Podziel się: