Likwidacja bramek na autostradach. Będzie nowy system poboru opłat

fot. UMP (zdjęcie ilustracyjne)

Rząd przyjął projekt, zgodnie z którym z autostrad, na odcinkach Konin-Stryków oraz Wrocław-Sośnica, znikną bramki. Szlabany zostaną zastąpione nowym systemem poboru opłat, opartym na nowoczesnej aplikacji. Bilety za przejazd autostradą będą również dostępne na stacjach paliw.

Jak informuje ”Auto Świat”, celem nowych rozwiązań jest zwiększenie przepustowości na wspomnianych odcinkach autostrad A2 i A4. Ponadto, dzięki nowoczesnemu systemowi obniżeniu ulegnie koszt poboru opłat za przejazd autostradą. Nowe rozwiązanie pozwoli zmniejszyć środki przeznaczane na utrzymanie i modernizację infrastruktury Manualnego Systemu Poboru Opłat, czyli bramek autostradowych oraz ich wyposażenia.

Po wprowadzeniu zmian i likwidacji bramek, kierowcy jadący autostradą będą mogli zapłacić za przejazd poprzez aplikację lub uiścić opłatę na stacji paliw.

Elektroniczny bilet autostradowy, tzw. e-bilet będzie każdorazowo obowiązywał w określonym czasie, na wybranym przez kierowcę odcinku autostrady. Zakup takiego biletu będzie możliwy poprzez aplikację on-line lub w formie drukowanego biletu dostępnego na stacjach paliw. Ta druga możliwość będzie skierowana przede wszystkim do tych kierowców, którzy nie korzystają z rozwiązań cyfrowych i geolokalizacji.

Bilety będą także dostępne za pomocą specjalnych urządzeń: OBU (On Board Unit), ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny) lub za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej e-TOLL PL. Opłata za przejazd autostradą będzie pobierana automatycznie na podstawie przekazywanych danych geolokalizacyjnych pojazdu do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS.

Likwidacja bramek na wybranych odcinkach autostrad wprowadzi również nowy system kontroli systemu poboru opłat. Szczelność nowych rozwiązań będą sprawdzać kamery typu OCR, które rozpoznają tablice rejestracyjne. Ponadto wzmożone zostaną kontrole prowadzone przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Na autostradach pojawią się również policjanci i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

Brak opłaty za przejazd autostradą będzie skutkować nałożeniem opłaty dodatkowej, która będzie mogła być anulowana, jeśli w ciągu trzech dni od zakończenia przejazdu, zostanie zakupiony bilet elektroniczny za nieopłacony przejazd.

Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Wiadomo już, że likwidacja bramek rozpocznie się 1 grudnia 2021 r.

Podziel się: