Jak wyglądają objawy choroby? Jakich zasad trzeba przestrzegać? Jak się uchronić przed zakażeniem? Gdzie wykonać testy? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o koronawirusie i walce z nim.
– Mamy 493 (w tym 32 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (89), śląskiego (52), lubelskie (50), dolnośląskiego (41), małopolskiego (39), łódzkiego (38), wielkopolskiego (30), zachodniopomorskiego (24), podkarpackiego (22), pomorskiego (21), świętokrzyskiego (17), podlaskiego (13), warmińsko-mazurskiego (13), opolskiego (11), lubuskiego (8), kujawsko-pomorskiego (4). 21 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną – poinformował resort.
Z powodu koronawirusa nie zmarła żadna osoba.
Covid-19, choroba wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2, może występować w wersji bezobjawowej – wtedy osoba zakażona nawet nie wie, że jest chora. W wersji łagodnej choroba będzie przebiegać z objawami przypominającymi przeziębienie lub grypę i tu wystarczą wizyty u lekarza. Najgorzej jest wówczas, gdy przebieg choroby jest tak poważny, że wymaga leczenia szpitalnego i wspomagania oddechu – najpierw przez podanie tlenu, a jeśli to nie podziała, to przez podłączenie do respiratora lub – w skrajnych przypadkach – do ECMO, czyli tzw. płuco-serca.
Zakażenie koronawirusem jest znacznie bardziej niebezpieczne niż grypą. Wystarczy podać, że w sezonie grypowym 2018/2019 do 15 lutego 2019 roku odnotowano 48 przypadków śmiertelnych i był to rekord, ponieważ w sezonach wcześniejszych było ich znacznie mniej. Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny było to 0 (sezon 2017/18), 12(sezon 2016/17), 8 (sezon 2015/16) oraz 1 osoba (sezon 2014/15).
Jakie są objawy koronawirusa?
Osoby zakażone zwykle odczuwają bóle mięśni i stawów, mają wysoką gorączkę, kaszel, problemy z oddychaniem, mogą też stracić węch, smak, mieć biegunkę, bóle brzucha, ból głowy oraz wysypkę. Objawy mogą więc przypominać zwykłe przeziębienie, jednak zawsze warto na wszelki wypadek skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli on uzna, że objawy mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, zleci wykonanie testu na jego obecność.
Jednak w sytuacji, gdy objawy nasilają się bardzo szybko, zwłaszcza kłopoty z oddychaniem, należy jak najszybciej zadzwonić na numer 112 lub 999, by wezwać pogotowie. Trzeba jednak uprzedzić, że jest podejrzenie zakażenia koronawirusem, bo wtedy personel medyczny przyjedzie z odpowiednim wyposażeniem.