Koronawirus: czy szczepionki chronią przed Omikronem? Jest komunikat

fot. Sławek Wąchała źródło tenpoznan.pl

Dwie dawki szczepionki mogą nie być wystarczającą ochroną przed wariantem Omikron, jak poinformowała dziś firma Pfizer. Solidną ochronę ma zapewnić dopiero trzecia dawka przypominająca.

Według wyników badań wykonanych przez Pfizera poziom przeciwciał po przyjęciu dwóch dawek szczepionki może się okazać niewystarczający w przypadku Omikronu. Dopiero trzecia dawka zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, zwiększając 25-krotnie ilość przeciwciał – to poziom zbliżony do poziomu po dwóch dawkach w przypadku standardowego wariantu koronawirusa.

Bardziej niepokojąca jest informacja o „niewidzialnej” wersji wariantu Omikron, którą wykryto w Wielkiej Brytanii, a której test PCR nie odróżnia od innych mutacji. W wersji „niewidzialnej” nie występuje jedna zmiana genetyczna, która pozwala na jej wykrycie przy pomocy testu PCR. By ją zidentyfikować, niezbędne jest przeprowadzenie sekwencjonowania genetycznego.

Nie wiadomo też, czy ta wersja wirusa będzie się zachowywała tak samo jak wersja „widzialna” czy też nie. Zdaniem specjalistów może się zachowywać inaczej – na przykład rozprzestrzeniać się szybciej niż wersja standardowa.

Źródło: Wirtualna Polska

Podziel się: