Kontenerowiec ściągnięty z mielizny. Kanał Sueski zostanie odblokowany

Luigi Rosa, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

Olbrzymi kontenerowiec, który od kilku dni blokował Kanał Sueski został uwolniony z mielizny i zajmuje już normalną pozycję.

Jak widać ma zdjęciach udostępnionych w poniedziałek agencji Reutera, na którą powołuje się Business Insider Polska, 400-metrowy kontenerowiec Ever Given został ściągnięty z mielizny. Olbrzymi statek ugrzązł w Kanale Sueskim 23 marca, blokując ruch w obie strony.

Do ściągnięcia jednostki z mielizny niezbędne było usunięcie piasku, który blokował statek, uniemożliwiając dalszą podróż. Piasek został wykopany na głębokość ok. 18 metrów.

Kontenerowiec zostanie teraz poddany wstępnej kontroli, która określi, czy statek może kontynuować rejs. Wiadomo już, że jednostka została uszkodzona.

Jak informuje Agencja Bloombreg, na dziobie kontenerowca pojawiły się dziury, przez które do wnętrza statku wlała się woda. Szkody zostały wstępnie naprawione – wodę wypompowano, a uszkodzenia zabezpieczono. Obecnie kontenerowiec jest stabilny.

Na statku uruchomiono już silniki. Jak podaje anonimowe źródło we władzach zarządzających Kanałem, statek zostanie skierowany na obszar jezior w południowej części Kanału Sueskiego.

Zablokowanie Kanału spowodowało duże opóźnienia w transporcie morskim. Po obu stronach utknęło ponad 450 statków, w tym 27 tankowców, 22 jednostki z gazem LNG i LPG oraz 15 statków z żywymi zwierzętami.

Podziel się: