Więcej

    Koniec kompromisu aborcyjnego. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok

    Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja z powodu ciężkiego uszkodzenia płodu jest niezgodna z konstytucją. Zbadania przepisów w tej sprawie domagali się posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

    Wniosek do TK o zbadanie, czy aborcja w przypadku uszkodzenia płodu jest zgodna z konstytucją złożyli posłowie PiS już w 2019 roku. TK miał zbadać czy możliwość usunięcia ciąży w przypadku podejrzenia ciężkiej choroby lub upośledzenia jest zgodna z polską konstytucją. Zarówno Prokurator Generalny jak i Sejm przedstawili swoje stanowiska, w których wnioskowali o uznanie zapisów za niezgodne z polską konstytucją.

    W czwartek na posiedzeniu w pełnym składzie pod przewodnictwem sędzi Julii Przyłębskiej, TK uznał, że przerwanie ciąży w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu lub wykrycia nieuleczalnej choroby jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Wyrok został wydany większością głosów; odmiennego zdania byli tylko sędziowie Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski.

    W wydanym w czwartek wyroku podkreślono, że państwo musi chronić godność każdego człowieka. „Niedopuszczalne jest stwierdzenie, że ze względu na jakieś cechy jednostka jest mniej warta, niż inne” – uznał TK.

    Sprawa zaostrzenia prawa antyaborcyjnego budziła duże emocje jeszcze przed wyrokiem TK. Swój sprzeciw zgłaszały posłanki Lewicy, działaczki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Akcja Demokracja, a nawet lekarze.

    Do tej pory aborcja w Polsce była dopuszczalna tylko w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, w przypadku, kiedy ciąża była wynikiem czynu zabronionego – gwałtu bądź aktu kazirodczego albo w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu bądź stwierdzenia nieuleczalnej choroby zagrażające jego życiu. Taki zapis był efektem kompromisu osiągniętego w 1993 roku.

    Dzisiejszy wyrok TK wprowadza zakaz przerywania ciąży w przypadku stwierdzenia ciężkiego uszkodzenia płodu.

    Od rana przed gmachem Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie pojawiały się osoby zrzeszone w Ogólnopolskim Strajku Kobiet, a także politycy Lewicy i Koalicji Obywatelskiej.

     

    W sprawie zmian w prawie antyaborcyjnym zabrał głos Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, który podkreślił, że zmiany powinny być poprzedzone rzetelną i publiczną debatą, podczas której obie strony mogłyby przedstawić swoje argumenty.

    Źródło: wp.pl / glos wielkopolski.pl

    WiadomościKoniec kompromisu aborcyjnego. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok