Komisja Europejska chce uniezależnić się od rosyjskich surowców. Ma plan

fot. NakNakNak - pixabay.com

300 mld euro, w tym około 72 mld euro dotacji i 225 mld euro pożyczek – tyle chce przeznaczyć KE na uniezależnienie się od rosyjskiej ropy i gazu. Ursula von der Leyen, szefowa KE, poinformowała 18 maja, że jest już gotowy zarys planu.

Jak podaje Business Insider Polska, von der Leyen poinformowała też o przekazaniu dodatkowej pomocy dla Ukrainy w wysokości do 9 mld euro w tym roku. To także część planu uniezależnienia się od rosyjskich surowców, ponieważ – jak powiedziała – wojna wywołała przez Putina unaoczniła wszystkim, że Europa była bardzo zależna od rosyjskich paliw kopalnych i że nie jest to dobre rozwiązanie.

Nowy plan KE nosi nazwę REPowerEU i zakłada zastąpienie rosyjskich paliw kopalnych na trzy sposoby: oszczędzając energię, przyspieszając przejście na czystą energię i dywersyfikując import paliw kopalnych. Jak podkreśliła Ursula von der Leyen, z tych trzech sposobów najtańszym i najszybszym do wprowadzenia jest oszczędność energii, UE zwiększy zatem cel efektywności energetycznej na 2030 rok z 9 proc. do 13 proc., a udział energii odnawialnej – z 40 do 45 proc. Przywódcy 27 państw UE już uzgodnili utworzenie platformy do wspólnych zakupu gazu, LNG i wodoru, co pozwoli uniknąć konkurencji między państwa członkowskimi.

Przewodnicząca KE podkreśliła, że realizacja tego planu będzie wymagała inwestycji i reform – na to właśnie zostanie przeznaczone prawie 300 mld euro, w tym około 72 mld euro dotacji i 225 mld euro pożyczek, w tym także do 10 mld euro na sfinansowanie brakujących połączeń dla gazu i LNG dla tych państw, które ich nie mają, by żadne nie pozostało bez pomocy.

Podziel się: