Kiedy skończy się wojna na Ukrainie? Papież Franciszek ma informacje

fot. Long Thiên, CC BY-SA 2.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, via Wikimedia Commons

Według wiedzy papieża Franciszka, którą zdobył od zorientowanego polityka, bo premiera Węgier Viktora Orbana, wojna ma się skończyć przed 9 maja. Viktor Orban powiedział tak papieżowi podczas rozmowy 21 kwietnia.

Dlaczego akurat przed 9 maja? Jak podaje włoski dziennik „Corriere della Sera”, któremu papież wyjaśnił tę kwestię, ta data padła podczas spotkania z Viktorem Orbanem. 9 maja przypada Dzień Zwycięstwa, czyli rocznica zakończenia drugiej wojny światowej, obchodzony w Rosji bardzo uroczyście. Orban wyjaśnił, że Rosja chce do tego czasu zakończyć wojnę w Ukrainie. Taki ma plan.

Zdaniem papieża takie wyjaśnienie tłumaczyłoby eskalację działań wojennych w ostatnich dniach. Rosjanie atakują już nie tylko na Donbasie, ale przypuścili atak na Odessę, bombardują Mikołajów i Charków, nie mówiąc już o ciągłym ostrzale kombinatu Azowstal w Mariupolu.

Papież podkreślił, że nie jest tu, niestety, optymistą, ale uważa, że trzeba zrobić wszystko, by zatrzymać tę wojnę. Według niego do wybuchu mogło się przyczynić też „szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO”.

Nie tylko papież podał informację o zakończeniu wojny 9 maja, media podawały tę datę już wcześniej. Według „Bilda” oficjalne zakończenie wojny, a właściwie „specjalnej operacji”, bo taka jest jej oficjalna nazwa w Rosji, ma zostać ogłoszone właśnie 9 maja, a ogłosić ma to Alina Kabajewa, była gimnastyczka uważana za partnerkę Putina.

Podziel się: