Idą wybory. PiS podwyższy 500 plus?

fot. Kancelaria Sejmu / Krzysztof Białoskórski, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Idą wybory i w związku z tym prawo i Sprawiedliwość ma rozważać podwyżkę świadczenia 500 plus w przyszłym roku. Ile miałaby wynieść ta podwyżka?

Według „Gazety Wyborczej”, która powołuje się na źródło w PIS, choć nie podaje, kto jest tym źródłem, otrzymujący 500 plus w przyszłym roku mieliby dostać 700 plus. Pierwsze rozmowy na ten temat mają się odbyć podczas sobotniej konwencji partii, jednak głosy o konieczności rewaloryzacji świadczenia dają się słyszeć od dłuższego czasu. Przy obecnej inflacji 500 plus zdecydowanie jest znacznie mniej warte niż wówczas, gdy wprowadzano świadczenie. A ponieważ ekonomiści twierdzą, że inflacja jeszcze pójdzie w górę, to rewaloryzacja 500 plus staje się coraz bardziej zasadna.

Pytani o to wprost posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie potwierdzą informacji – ale też im nie zaprzeczają. Przyznają jednak, że 500 plus nie jest już warte tyle, co w czasie, gdy je uchwalano i rewaloryzacja byłaby zasadna, właśnie na poziomie 40 proc.

Również Business Insider Polska informował, że 500 plus jest warte coraz mniej – według Instytutu Emerytalnego wartość tego świadczenia spadła poniżej 400 zł.

Podziel się: