Szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna i nie ma związku ze wzrostem ryzyka wystąpienia zakrzepów u osób zaszczepionych – taką informację przekazała w czwartek Europejska Agencja Leków (EMA).
– Jest to bezpieczna i efektywna szczepionka – powiedziała podczas czwartkowego spotkania dyrektor zarządzająca EMA Emer Cooke.
Jak podkreślała Cooke, korzyści z przyjęcia szczepionki zdecydowanie przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Dodała również, że analiza nie wykazała, aby preparat firmy AstraZeneca był powiązany ze wzrostem wystąpienia przypadków zakrzepowych.
– Komitet rekomenduje podnoszenie świadomości na temat możliwości ryzyka – dodała dyrektor zarządzająca EMA.
Podczas spotkania głos zabrała również przewodnicząca Komitetu EMA ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii doktor Sabine Straus, która oświadczyła, że szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna i efektywna. Straus poinformowała, że komitet zauważył, iż liczba przypadków zakrzepowych jest “niższa niż średnia dla ogółu ludności”. W związku z tym nie ma podwyższenia całościowego ryzyka chorób zakrzepowych po przyjęciu szczepionki.
Jednocześnie potwierdziła, że komitet rekomenduje, by na ulotce dla lekarzy oraz w informacji dla pacjenta dodać ostrzeżenie dotyczące opisu zaobserwowanych w kilku państwach europejskich przypadków.
Straus mówiła, aby w ulotce dla pacjentów dodać informację o symptomach mogących wystąpić po podaniu szczepionki i które powinny zaniepokoić osobę szczepioną – tak, aby mogła ona natychmiast powiadomić lekarza o ich wystąpieniu.
– Jeżeli będziemy szczepić bardzo dużą grupę osób, tak jak robione jest to teraz, to zawsze jakieś państwa będą zgłaszały poszczególne przypadki, które mają miejsce w bliskich ramach czasowych ze zaszczepieniem – powiedziała Straus.
Dodała też, że COVID-19 zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy, a część pacjentów – już po przebyciu choroby zgłasza się do szpitali z zakrzepem w aorcie.
W ostatnich dniach aż kilkanaście krajów Unii Europejskiej zdecydowało się na wstrzymanie szczepień preparatem AstraZeneki. Powodem były pojedyncze przypadki wystąpienia zakrzepów krwi, a czasem zgonów wśród osób zaszczepionych. Niektóre kraje zawiesiły zaś stosowanie tylko jednej konkretnej partii produktu.
We wtorek, 16 marca EMA oświadczyła, że nie ma wskazań, by szczepienie było związane z zakrzepami. W czwartek, 18 marca potwierdziła, że stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca jest bezpieczne.