Dzień Zwycięstwa w Rosji. Czy Putin wypowie wojnę Ukrainie?

fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by/4.0, via Wikimedia Commons

9 maja, czyli Dzień Zwycięstwa, to wielkie święto w Rosji, uroczyście świętowane co roku. Jednak tego roku może być wyjątkowe: według ustaleń zachodnich wywiadów tego dnia Putin może wypowiedzieć wojnę Ukrainie i ogłosić powszechną mobilizację.

Według wcześniejszych spekulacji służb wywiadowczych 9 maja prezydent Rosji miał ogłosić sukces militarny – najpierw chodziło oczywiście o zajęcie i „denazyfikację” Ukrainy, później – o zajęcie chociaż Donbasu. Jednak sytuacja na froncie raczej nie wskazuje na to, by udało się osiągnąć którykolwiek z tych celów. I to ma być powodem, dla którego prezydent Rosji zdecydował się zmienić taktykę.

Jak poinformował Ben Wallace, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii, Putin myśli o aneksji separatystycznych republik we wschodniej Ukrainie, Donieckiej i Ługańskiej, co mógłby ogłosić jako sukces 9 maja, rozważa też użycie broni nuklearnej, ogłoszenie upadku Mariupola lub utworzenie Chersońskiej Republiki Ludowej.

Z kolei stacja CNN podała, że prezydent Rosji może 9 maja ogłosić wypowiedzenie wojny przeciwko Ukrainie – dotąd tego nie zrobił, oficjalnie to nadal nie wojna, a „operacja specjalna” i za nazwanie ją wojną można pójść nawet na 15 lat do więzienia. A gdy już wypowie wojnę, to może też ogłosić powszechną mobilizację. Teraz nie może tego zrobić, i wcale nie chodzi o względy prawne: byłoby to pokazaniem całego światu, że nie radzą sobie na wojnie i brakuje im żołnierzy. Wypowiedzenie wojny da im pretekst, by to zrobić oficjalnie z innego powodu.

Jak informuje Ministerstwo Obrony Ukrainy, szereg prywatnych przedsiębiorstw w obwodzie rostowskim otrzymało już zamówienia na produkcję pieczęci dla władz okupacyjnych Mariupola. Mają je dostać instytucje edukacyjne, szpitale, policja, urzędy stanu cywilnego i instytucje administracyjne, mimo że większość z nich jest obecnie całkowicie zniszczona przez wojska rosyjskie.  Na zamawianych znaczkach i pieczęciach widnieje napis: „Rosja, Republika Donbasu, Mariupol, administracja wojskowo-cywilna”.

Według zapowiedzi rosyjskich w czerwcu  podobne pieczęcie i pieczęcie mają zostać wybite dla okupowanego Chersonia.

 

Podziel się: