Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że ze Wschodu lecą do Polski tysiące zakażonych ptaków. Istnieje duże ryzyko wystąpienia wysoce zjadliwej ptasiej grypy.
Główny Inspektorat Weterynarii przekazał ostrzeżenie wydane przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dotyczące wystąpienia wysoce zjadliwej ptasiej grypy. Ogniska choroby zarejestrowano już na terenie zachodniej Rosji i Kazachstanu, skąd ptaki migrują na zimę do Europy.
Z uwagi na szybkie ochłodzenie, ptaki rozpoczęły migrację na południe Europy, w okolice Morza Śródziemnego, gdzie spędzą zimę. W trakcie podróży zatrzymają się w Polsce, między innymi na Opolszczyźnie. Z obserwacji z lat ubiegłych wiadomo, że wędrujące ptaki zatrzymają się na rzece Odrze i kilku akwenach, w tym na Turawie.
Ostrzeżenie w sprawie ptasiej grypy wydał już Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kędzierzynie Koźlu. “Zagrożenie jest realne w związku z odnotowaniem licznych ognisk choroby na terytorium zachodniej Rosji i Kazachstanu, czyli na obszarach, skąd na teren Europy migrują dzikie ptaki” – napisano w komunikacie.
Ostrzeżenie jest w sposób szczególny kierowane do hodowców drobiu, dla których ptasia grypa stanowi największe zagrożenie. Inspekcja weterynaryjna przypomina o obowiązku zgłaszania wzmożonych upadków ptaków dzikich z rodziny blaszkodziobych, krukowatych czy drapieżnych.
Wśród zaleceń wydanych przez inspektorat weterynarii jest między innymi zakaz pojenia drobiu wodą ze zbiorników, w których przebywają dzikie ptaki oraz pozostawienie drobiu w pomieszczeniach bez możliwość swobodnego poruszania się po otwartych wybiegach, gdzie będą narażone na kontakt z zarażonymi ptakami. Ponadto podczas czynności związanych z obsługą drobiu należy stosować specjalnie ubranie i obuwie ochronne, a przed budynkami, w których utrzymywany jest drób stosować maty dezynfekujące.
O wszelkich niepokojących objawach występujących u drobiu należy natychmiast informować lekarza weterynarii.
Źródło: wp.pl