Czy rozpadnie się koalicja rządząca? Ziobro broni suwerenności

Zbigniew Ziobro fot. P. Tracz KPRM źródło: tenpoznan.pl

Zbigniew Ziobro przyznał, że jednym z priorytetów Solidarnej Polski, która podpisała się pod programem Zjednoczonej Prawicy jest obrona suwerenności. Minister wskazał również, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński coraz częściej podejmuje decyzje, które są sprzeczne z programem ugrupowania ministra sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro był gościem programu ”Graffiti” w Polsat News, gdzie wypowiedział się w kwestii dalszych losów koalicji. Zdaniem ministra, wszystko zależy od wyniku głosowania w parlamencie w sprawie ratyfikacji decyzji unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. To z kolei stanowi warunek konieczny do uruchomienia środków z Funduszu Odbudowy.

Zbigniew Ziobro przyznał, że przede wszystkim musi pamiętać o złożonych obietnicach wyborczych. Jest politykiem, który bierze odpowiedzialność przed wyborcami i to właśnie wobec nich musi zachować wiarygodność i konsekwencję w realizowaniu obietnic. Polityk podkreślił, że idąc od wyborów podpisał się pod programem mającym na celu obronę suwerenności Polski.

Minister sprawiedliwości wskazywał, że nie zgadzał się i nie wyrazi zgody w przyszłości na to, aby przyszłe pokolenia Polaków były odpowiedzialne za nieswoje długi, a na przykład za zobowiązania Greków, którzy przez długi czas żyli ponad stan. Jak zapewnił Ziobro, nie zmieni zdania w sprawie Funduszu Odbudowy, co może zaważyć na dalszych losach koalicji.

W kwestii suwerenności, szef Solidarnej Polski podkreślał również bezpieczeństwo energetyczne, a więc sprzeciw wobec polityki klimatyczno-energetycznej prowadzonej przez UE. Zdaniem Ziobry Polska powinna postawić weto w sprawie likwidacji energetyki węglowej, która jest w Polsce najtańsza i stanowi gwarancję na wypadek konfliktów międzynarodowych.

– Ja się umówiłem z wyborcami, że będę bronił tego, co jest dla nich wartością. Gdybym dziś zagłosował za rozwiązaniami, które sprawiają, że Unia Europejska może w sensie politycznym „karcić” polskiego prezydenta, polski rząd, bo na przykład nie wprowadzają małżeństw homoseksualnych. Gdybym zagłosował za rozwiązaniami, które pozwalają opodatkowywać Polaków przez KE, a nie przez polski parlament. Gdybym zagłosował za rozwiązaniami, które oznaczają, że w przyszłości Polacy będą musieli płacić też za długi Grecji, która jest dziś bankrutem i nie spłaci tej pożyczki – mówił Zbigniew Ziobro cytowany przez Onet.

Polityk przyznał, że coraz częściej Jarosław Kaczyński podejmuje decyzje niezgodne z porozumieniem zawartym przez Zjednoczoną Prawicę. Ziobro przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki zapewniał o zawetowaniu przez Polskę łączenia budżetu UE z warunkiem praworządności, z czym w pełni zgadzał się Zbigniew Ziobro. Tymczasem, premier zmienił zdanie i przekonał do swojej wizji PiS, z czym nie zgadza się Solidarna Polska.

Podziel się: