Więcej

    Czy godzina policyjna hamuje rozprzestrzenia się koronawirusa?

    Na wprowadzenie godziny policyjnej zdecydowały się między innymi Francja, Holandia i Kanada. Czy pomaga ona ograniczyć transmisję wirusa SARS-CoV-2?

    Jednym z europejskich państw, gdzie nie obowiązuje godzina policyjna są Niemcy. Ekspert partii SPD ds. ochrony zdrowia Karl Lauterbach uważa to za błąd i przekonuje, że takie rozwiązanie ograniczyłoby liczbę nowych zakażeń. Podobnego zdania jest premier Bawarii Markus Soeder. Zdaniem polityka, zaostrzenie restrykcji i możliwości poruszania się w godzinach nocnych mogłoby pomóc opanować trzecią falę pandemii.

    Argumentem przemawiającym za wprowadzeniem godziny policyjnej jest przekonanie, że do zakażeń koronawirusem dochodzi w bliskich kontaktach międzyludzkich. Zmniejszenie kontaktów, chociażby poprzez wprowadzenie godziny policyjnej, ograniczyłoby rozprzestrzenianie się wirusa.

    Karl Lauterbach powołuje się na badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców, z których wynika, że zakaz wychodzenia z domu i ograniczenie kontaktów przyczynia się do spadku wskaźnika R. Jest to wskaźnik mówiący o liczbie osób, które zostają zarażone przez osobę już zarażoną. Nocny zakaz wychodzenia z domów może, zdaniem ekspertów, ograniczyć wskaźnik R nawet o 13 proc. Jednak samo wprowadzenie godziny policyjnej niczego nie zmieni; muszą jej towarzyszyć także inne obostrzenia, jak chociażby zamknięcie lokali gastronomicznych, czy zakaz spotkań towarzyskich.

    Od początku stycznia godzina policyjna obowiązuje w kanadyjskiej prowincji Quebec. Jak donosi ”Deutsche Welle”, na który powołuje się Wirtualna Polska, zakaz nocnego wychodzenia z domów przyczynił się do ograniczenia spotkań towarzyskich. Lokalne ministerstwo zdrowia nie podaje jednak konkretnych danych i liczb, z których wynikałoby, że godzina policyjna znacząco zmniejszyła liczbę osób zakażonych.

    Jak powiedział Jay Kaufman, epidemiolog pracujący na Uniwersytecie McGilla w Montrealu, ”w ostatnich miesiącach w prowincji Quebec odnotowano taką samą lub zmniejszoną liczbę nowych przypadków zarażenia się koronawirusem, podczas gdy w innych prowincjach ta liczba rośnie”. Nie są jednak prowadzone żadne badania na temat związku pomiędzy wprowadzeniem godziny policyjnej a transmisją wirusa SARS-CoV-2. Epidemiolog wskazuje, że wpływ na stabilizację pandemii mogą mieć liczba osób już zaszczepionych, liczba przeprowadzanych dziennie testów, czy tryb nauki zdalnej w szkołach.

    Amineh Ghorbani z Uniwersytetu Technicznego w Delft w Holandii wspólnie z naukowcami z Francji, Holandii oraz Szwecji uczestniczą w projekcie ASSOCC. Jest to projekt oparty na symulacji sztucznego społeczeństwa w pandemii. Naukowcy badają skuteczność różnych rozwiązań i obostrzeń w walce z koronawirusem, doradzając rządom szwedzkiemu i włoskiemu.

    Wyniki symulacji wskazują, że godzina policyjna może ograniczyć tempo rozprzestrzeniania się wirusa i tym samym chronić służbę zdrowia przed osiągnięciem punktu krytycznego. Jednocześnie wyniki pokazują, że samo wprowadzenie nocnego zakazu opuszczania domów, bez dodatkowych obostrzeń, jest nieskuteczne w walce z pandemią. Ponadto Amineh Ghorbani wskazuje, że godzina policyjna musi być wprowadzana długoterminowo, żeby mogła być skuteczna.

    – Po trzech tygodniach lockdown mógłby zostać złagodzony, ale nocny zakaz wychodzenia z domu powinien obowiązywać dłużej – wyjaśnia Ghorbani pytana o godzinę policyjną w Niemczech, gdzie trzecia fala pandemii wciąż się rozpędza.

    W wielu regionach Francji zdecydowano się na wprowadzenie godziny policyjnej. Zdaniem naukowców z Tuluzy, zakaz opuszczania domów obowiązujący d godziny 20:00 poprawił sytuację epidemiczną. Pogorszył ją natomiast zakaz wprowadzony od godziny 18:00. Zdaniem naukowców, więcej ludzi spotykało się ze sobą w supermarketach, co przyczyniło się do szybszego rozprzestrzeniania wirusa.

    Z badań naukowców z francuskiego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych wynika, że godzina policyjna może ograniczyć transmisję wirusa, ale nie wyhamuje rozprzestrzeniania się jego bardziej zaraźliwej, brytyjskiej mutacji.

    Trudno jednoznacznie stwierdzić skuteczność nocnego zakazu opuszczania domów w walce z pandemią. Dotychczasowe badania oraz prowadzone symulacje wskazują, że godzina policyjna jest skuteczna wyłącznie w połączeniu z innymi obostrzeniami, w tym z twardym lockdownem i ograniczeniem kontaktów towarzyskich.

    WiadomościCzy godzina policyjna hamuje rozprzestrzenia się koronawirusa?