Więcej

    Czwarta fala pandemii na Bliskim Wschodzie

    W sobotę władze Iranu ogłosiły zaostrzenie restrykcji w znacznej części kraju. W związku z rosnącą liczbą nowych zakażeń, obostrzenia zostały przedłużone o 10 dni. Obecnie w ponad 230 miastach na terenie całego kraju obowiązuje czerwony alarm epidemiologiczny.

    Jak informuje TVN24, w sobotę prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział, że kraj wszedł w czwartą falę pandemii. Dominującą mutacją wirusa SARS-CoV-2 jest wariant brytyjski, który jest bardziej zakaźny i znacznie szybciej się rozprzestrzenia. Rzecznik resortu zdrowia Alireza Raisi przypomniał, że czerwony alarm obowiązuje już w 237 miastach.

    Brytyjska mutacja wirusa przedostała się do Iranu z sąsiedniego Iraku. Już w marcu zamknięto przejścia graniczne z Iranem, a władze nie szczędziły słów krytyki pod adresem rządzących w Bagdadzie.

    Irańskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o średniej dobowej zakażeń, która przekroczyła 20 tys. Jak informuje resort zdrowia, nawet w warunkach lockdownu, ograniczenie zachorowań i opanowanie kolejnej fali pandemii będzie bardzo trudne.

    Gwałtowny wzrost zakażeń nastąpił po obchodach Perskiego Nowego Roku, który uroczyście świętowano pomiędzy 18 marca a 2 kwietnia. Wielu Irańczyków zdecydowało się wówczas na odwiedziny u swoich rodzin i przyjaciół.

    Jak informuje Reuters, na który powołuje się TVN24, władze zdecydowały się na ogłoszenie lockdownu tuż przed rozpoczynającym się w środę Ramadanem. W 23 z 31 prowincji kraju zabronione są jakiekolwiek zgromadzenia publiczne. Zamknięte pozostają szkoły, sklepy, punkty usługowe, obiekty sportowe oraz instytucje kultury.

    Ze wszystkich krajów Bliskiego Wschodu, Iran został najmocniej dotknięty pandemią koronawirusa. Łącznie od początku pandemii zanotowano 2 mln 49 tys. zakażeń. Z powodu COVID-19 zmarły 64 232 osoby, ale resort zdrowia wskazuje, że te dane mogą być niedoszacowane.

    Walki z pandemią nie przyspiesza akcja szczepienna, która jest prowadzona z dużymi trudnościami. W pierwszej fazie, do 20 marca, zaszczepiono tylko pracowników służby zdrowia.

    W sobotę resort zdrowia informował, że w ostatnich dniach Iran otrzymał 400 tys. dawek rosyjskiej szczepionki Sputnik V z planowanych 2 mln dawek. Do Iranu dotarła również dostawa 250 tys. dawek chińskiej szczepionki firmy Sinopharma oraz 500 tys. dawek indyjskiego preparatu COVAXIN.

    WiadomościCzwarta fala pandemii na Bliskim Wschodzie