Coraz wyższe ceny mieszkań na rynku pierwotnym

fot. Pexels - pixabay.com

Eksperci prognozowali, że w 2021 roku ceny mieszkań zanotują wzrost na poziomie 5 procent. Tymczasem w Gdańsku i Wrocławiu tylko w marcu ceny poszły w górę o 3 proc. Coraz drożej jest także w Krakowie. Jedynym miastem wśród największych metropolii, które zanotowało delikatny spadek cen jest Warszawa.

Z najnowszego raportu przygotowanego dla portalu Money.pl przez ekspertów RynekPierwotny.pl wynika, że średnie stawki za metr kwadratowy nowego mieszkania kupowanego od dewelopera wzrosły o 3,2 proc. w przeciągu miesiąca.

W samym tylko marcu podwyżki sięgające 3 proc. odnotowano na rynku mieszkaniowym w Gdańsku i Wrocławiu. 2-procentowy wzrost nastąpił w Łodzi. Mniejszy wzrost zanotowały mieszkania w Krakowie i Poznaniu. Tylko w Warszawie średnia cena za metr kwadratowy delikatnie spadła.

Jak tłumaczy ekspert portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński, na wzrost średniej ceny mieszkań wpływają nowo oddawane do użytku inwestycje, które w poszczególnych miastach zawyżają ceny. Jak informuje Jędrzyński, w ostatnim miesiącu na rynek wprowadzono 3667 nowych mieszkań, co stanowi o 600 lokali więcej niż w lutym 2021 r.

Zdaniem ekspertów jednym z najciekawszych i najbardziej dynamicznych rynków pierwotnych jest Gdańsk. Wobec spadków średniej ceny za metr kwadratowy jaki notowano w ostatnich miesiącach, w marcu nastąpił znaczący wzrost. Obecnie ceny mieszkań są najwyższe od listopada 2020 r. Typowe mieszkania o powierzchni 58,6 metrów kwadratowych kosztuje niecałe 533 tys. zł.

Wpływ na wzrost średniej ceny za metr mają dwie ukończone inwestycje: Blue by Hanza i Bursztynowe Tarasy, gdzie ceny mieszkań przekraczają 11 tys. zł za metr kwadratowy. Oddanie obu inwestycji spowodowało wzrost średniej stawki o 20 proc.

Podobna sytuacja ma miejsce we Wrocławiu, gdzie oddano drugi etap inwestycji Mikroapartamentów Ogrody Grabiszyńskie. Cena za metr przekracza średnią dla większości standardowych lokali dostępnych na rynku pierwotnym. W stolicy Dolnego Śląska nowa inwestycja podbiła średnią cenę za metr do 9111 zł, co stanowi podwyżkę o niemal 300 zł w stosunku do poprzednich analiz. Za mieszkanie o powierzchni 54 m kw. trzeba zapłacić ok. 486 tys. zł.

Dużo tańsze mieszkania są w Łodzi. Średnia stawka za metr wzrosła w marcu o 1,7 proc. notując rekord prawie 7 tys. zł za metr kwadratowy nowego mieszkania. Zakup standardowego mieszkania o powierzchni o 55,5 m kw. w tym mieści to wydatek ok. 400 tys. zł.

Dużo mniejsze podwyżki średniej ceny mieszkania zanotowano w Poznaniu. Średnia stawka za metr kw. jest tylko o 700 zł wyższa niż w Łodzi. Warto jednak pamiętać, że standardowe mieszkanie w Poznaniu ma powierzchnię ok. 60 m kw.

Granicę 10 tys. zł za m kw. mieszkania przekroczył Kraków, który w marcu zanotował niewielkie podwyżki cen na rynku pierwotnym. Średnia cena mieszkania o powierzchni 54 m kw. wynosi ponad 1 mln zł. Tym samym Kraków dynamicznie zbliża się do Warszawy, która w marcu zanotowała niewielki spadek cen.

Średnia cena za metr kwadratowy lokalu w stolicy kształtuje się na poziomie 10,7 tys. zł; za mieszkanie o powierzchni ok. 61 m kw. trzeba zapłacić 638 tys. zł.

Podziel się: