środa, 6 grudnia, 2023

Coraz więcej skarg na opłatę za wywóz odpadów trafia do sądu

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie trafiły już 34 skargi związane z naliczaniem opłat za , która jest uzależniona od zużycia wody.

Jak informuje ”Rzeczpospolita”, na którą powołuje się TVN24, od kwietnia za wywóz w Warszawie i Olsztynie zanotowały wysoki wzrost. Oba miasta zdecydowały się na rozliczenie opłaty za śmieci na podstawie zużycia wody. W Warszawie za każdy metr sześcienny zużytej wody wynosi 12,73 zł miesięcznie. W Olsztynie stawka ta została ustalona na poziomie 8,40 zł.

Jak informuje Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, samorządy muszą pokryć związane z wywozem oraz zagospodarowaniem odpadów ze środków pozyskanych od mieszkańców oraz firm. Nie wolno im dopłacać z własnych budżetów.

Jak tłumaczy stołeczny ratusz, drastyczne za są powiązane ze zmianą sposobu naliczania opłat. Ustawa dopuszcza cztery metody obliczania stawki za wywóz odpadów: od powierzchni , od liczby zadeklarowanych osób w lokalu, od gospodarstwa domowego i od zużycia wody.

Rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka przyznała w rozmowie z dziennikarzem ”Rz”, że trzy pierwsze sposoby są niesprawiedliwe. W związku z tym zdecydowano o naliczaniu opłaty za śmieci na podstawie zużycia wody.

Jak wskazuje dziennik, wcześniejsze rozliczanie związane z ilością mieszkańców w danym gospodarstwie domowym okazała się nieskuteczna. Liczba deklarowanych osób przebywających w danym lokalu nie zawsze pokrywała się ze stanem faktycznym.

Ponadto w ostatnich latach koszty związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów systematycznie rosły. Samorządy wielokrotnie skarżyły się na fakt, iż firmy zajmujące się odpadami podwyższają z uwagi na brak konkurencji.

za wywóz odpadów coraz częściej są rozstrzygane w sądach. Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynęły łącznie 34 skargi dotyczące podwyżek opłat za wywóz śmieci.

Przede wszystkim skarżącymi są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz prokurator okręgowy w Warszawie – powiedział prezes WSA Wojciech Mazur cytowany przez TVN24.

#BejmyNEWSCoraz więcej skarg na opłatę za wywóz odpadów trafia do sądu