Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na relokację firmy do Polski

fot. stevepb - pixabay.com

W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie inwestowaniem w Polsce przez firmy białoruskie. Jak wynika z analizy firmy CBRE, już ok. 2,6 tysiąca spółek działających w Polsce ma białoruskiego udziałowca. Polska przyciąga inwestorów zza wschodniej granicy wysoką jakością infrastruktury oraz dostępem do wykształconej kadry.

Jak mówi w rozmowie z portalem wnp.pl dyrektor zarządzający CBRE Daniel Bienias, Polska przyciąga inwestorów z Białorusi dużym doświadczeniem w nowoczesnych usługach biznesowych. Na naszą korzyść działają wysoka jakość dostępnej infrastruktury teleinformatycznej oraz równie wysoki poziom obsługiwanych procesów.

Polska zachęca Białorusinów do otwierania swoich biznesów w naszym kraju poprzez uruchomienie specjalnego programu adresowanego do firm, start-upów oraz freelancerów. Taki system zachęca szczególnie młodych ludzi, którzy w swoim kraju boją się niepewności politycznej. Dodatkowo Polska uruchomiła szybką ścieżkę wizową dla obywateli Białorusi.

Do specjalnie dedykowanego dla Białorusinów programu zachęcał premier, który pisał, że Polska jest krajem bezpiecznym dla ”inżynierów, programistów, startupów i firm IT z Białorusi, szczególnie aktywnych podczas protestów i narażonych na represje”.

Więcej informacji na temat programu „Poland Business Harbour” można znaleźć na rządowej stronie internetowej. Oferowana jest tam pomoc w zakresie szybkiej i sprawnej relokacji firmy na teren Polski.

Firmy, a także osoby fizyczne mogą skorzystać z pomocy samorządów i Specjalnych Stref Ekonomicznych, które przystąpiły do programu. Oferowana Białorusinom pomoc obejmuje m.in. tymczasową przestrzeń biurową oraz mieszkalną, naukę języka polskiego dla dzieci w wieku szkolnym czy wsparcie przy nawiązywaniu współpracy pomiędzy przedsiębiorcą a inwestorami.

W celu skorzystania z pomocy należy skontaktować się z polskim konsulatem i wypełnić wniosek wizowy. Jeżeli inwestor planuje przyjazd do Polski z rodziną, musi wypełnić dokumenty również dla członków rodziny.

Po przyjeździe do Polski przedsiębiorca może ubiegać się o pomoc w poszukiwaniu partnerów biznesowych i skorzystać z programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości ”Poland Prize”.

Pomoc oferuje także Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która uruchomiła dla białoruskich przedsiębiorców panel ekspertów, pomagających w relokacji firmy na teren Polski.

Jak wynika z badań firmy doradczej CBRE to właśnie Białoruś jest wiodącym krajem pod względem liczny projektów inwestycyjnych realizowanych w Polsce. Większość firm, które decydują się na relokację z Białorusi bazuje na obsłudze procesów IT. Preferowanymi miejscami dla otwierania biznesów są większe miasta oraz wybrane regiony atrakcyjne pod względem chłonności rynku pracy.

Jak powiedział prezes Polsko-Białoruskiej Izby Handlowo Przemysłowej Kazimierz Zdunowski cytowany przez portal wnp.pl, w ostatnich latach liczba firm z kapitałem białoruskim gwałtownie rośnie.

– Od 2018 roku powstaje ich 400-500 rocznie. To proces internacjonalizacji białoruskich przedsiębiorstw, który bardzo szybko postępuje – powiedział Zdunowski.

Podziel się: