Więcej

    Cienka pokrywa lodu i nieodpowiedzialni turyści w Tatrach

    Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego alarmują, że warstwa lodu na tatrzańskich stawach i jeziorach jest zbyt cienka, by na nią wchodzić. Mimo to turyści lekceważą ostrzeżenia.

    ”Szlaki w wyższych partiach Tatr pokryte są niewielką ilością śniegu, pod którym w wielu miejscach zalega lód. Śnieg jest przeważnie zbity i twardy. Miejscami wystają kamienie. Należy zachować ostrożność, ponieważ jest bardzo ślisko. Ślisko jest również na szlakach położonych w dolinach, są one w większości pokryte lodem” – czytamy w komunikacie wydanym przez Tatrzański Park Narodowy.

    TPN apeluje, aby nie wchodzić na tafle stawów, które dopiero zaczynają zamarzać, a lód jest jeszcze ”bardzo cienki i z łatwością może się załamać”– ostrzegają w oficjalnym komunikacie władze TPN.

    Grubość tafli na Morskim Oku wynosi ok. 6 centymetrów i nie jest to grubość pozwalająca na swobodne poruszanie się po lodzie. Mimo to w miniony weekend nie brakowało turystów, którzy postanowili spacerować na świeżo i słabo zamarzniętym jeszcze jeziorze.

    Dwóch nieodpowiedzialnych turystów postanowiło zaprezentować swoje umiejętności łyżwiarskie na słabo zamarzniętej tafli Czarnego Stawu Gąsienicowego. Film z popisami łyżwiarzy pojawił się w mediach społecznościowych.

    Słabo zamarznięte stawy i jeziora, a także oblodzone szlaki to nie jedyne zagrożenia jakie czekają na turystów w Tatrach. Władze TPN przypominają, że ”dni są coraz krótsze i ciemno robi się już przed godziną 16. Należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem.”

    Pracownicy TPN przypominają, że poruszanie się po górach w sezonie zimowym wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu zimowego w postaci raków, czekanów, kasku. Przed wyjściem w góry należy sprawdzić aktualną prognozę pogody. ” Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem”. Trzeba też pamiętać, że ”w górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr. Kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza, czapka i rękawiczki w plecaku mogą okazać się niezbędne”.

    Źródło: tpn.pl / tvn24.pl

    WiadomościCienka pokrywa lodu i nieodpowiedzialni turyści w Tatrach