Brazylijska mutacja koronawirusa wykryta w Czechach

fot. geralt - pixabay,com

W Czechach pojawiła się brazylijska mutacja wirusa SARS-CoV-2. Jak donosi Wirtualna Polska, dwa przypadki stwierdzono w powiecie Dieczin, przy granicy z Niemcami. W związku z nowym wariantem koronawirusa, zrezygnowano z otwarcia szkół podstawowych.

O brazylijskiej mutacji koronawirusa poinformował czeski minister zdrowia Peter Arenberger. Zdaniem szefa czeskiego resortu zdrowia, mutacja dotarła na teren kraju z zagranicy.

Mutacja została wykryta w powiecie Dieczin, gdzie w najbliższych dniach planowano otwarcie szkół podstawowych. W związku z wykryciem dwóch przypadków zakażenia brazylijską mutacją wirusa, otwarcie placówek edukacyjnych wstrzymano.

Na pozostałym obszarze Czech zostanie wprowadzona nauka w trybie hybrydowym. Dzieci powracające do szkół będą poddawane cotygodniowym testom na obecność koronawirusa. Ponadto w szkołach będzie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa maseczkami typu FFP2. Zaleca się również regularne wietrzenie sal lekcyjnych oraz zachowanie dystansu społecznego między wszystkimi osobami przebywającymi na terenie szkoły.

Jak przekazał czeski minister zdrowia, sytuacja epidemiczna w kraju zaczyna się stabilizować. Spada liczba nowych zakażeń, zmniejsza się też liczba pacjentów wymagających hospitalizacji.

Jak podkreślił Arenberger, dane ministerstwa nie obejmują jeszcze wszystkich notowanych zakażeń, które wystąpiły w okresie świąt wielkanocnych.

Podziel się: