Branża beauty apeluje o zniesienie lockdownu i umożliwienie legalnej pracy

fot. pixabay.com

Przedsiębiorcy działający w branży beauty domagają się natychmiastowego przywrócenia możliwości ich działalności. W sytuacji, kiedy ponowne otwarcie salonów fryzjerskich czy kosmetycznych okaże się niemożliwe, apelują o szybkie i skuteczne wsparcie rządowe –  poinformowała inicjatywa Beauty Razem.

Podczas konferencji, która odbyła się w poniedziałek, przedstawiciele branży beauty apelowali do rządu o możliwość otwarcia salonów kosmetycznych oraz fryzjerskich. Jak podkreślali członkowie inicjatywy Beauty Razem, salony są jednym z najbezpieczniejszych miejsc całej branży usługowej.

Przedstawiciel inicjatywy Michał Łenczyński powiedział, że zamknięcie, bezpiecznych dla klientów, salonów jest działaniem absurdalnym. Kosmetyczki i fryzjerzy chcą legalnie i normalnie pracować, z zachowaniem reżimu sanitarnego, który jest przestrzegany od początku pandemii. Inicjatywa Beauty Razem nie widzi żadnego uzasadnienia dla zamykania ich branży.

Jak powiedział Łenczyński cytowany przez portal Bankier.pl, jeśli ponowne otwarcie salonów okaże się niemożliwe, branża apeluje do rządu o skuteczną pomoc przedsiębiorcom.

Zdaniem przedstawicieli branży, część salonów postanowiła nie stosować się do wprowadzonego lockdownu i pozostawić swoje salony otwarte dla klientów. Kierują się brakiem środków pozwalających na przetrwanie kolejnego lockdownu. Z ankiety przeprowadzonej przez inicjatywę wynika, że aż 23 proc. właścicieli zdecydowało się otworzyć swoje zakłady, a 14 proc. pracuje mobilnie.

Podczas spotkania w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, które odbyło się w minionym tygodniu, przedstawiciele branży beauty apelowali o zwolnienie ze składek ZUS za marzec oraz każdy kolejny miesiąc obowiązywania lockdownu. Ponadto przedsiębiorcy domagali się wypłacenia szybkiej dotacji w wysokości 5 tys. zł na pokrycie bezpośrednich kosztów związanych z działalnością salonów. Chcieli również wypłaty świadczeń postojowych dla wszystkich przedsiębiorców branży oraz pracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych.

Jak ocenia portal Bankier.pl, Beauty Razem to inicjatywa zrzeszająca 50 tys. przedsiębiorców z branży kosmetycznej oraz fryzjerskiej.

Podziel się: