Więcej

    Brakuje łóżek w szpitalach, pacjenci są wożeni do sąsiednich województw

    W szpitalach jest coraz mniej wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19, a karetki stoją po kilkanaście godzin czekając na zwolnienie miejsca. Czasami wożą pacjentów do sąsiednich województw.

    Jak podaje portal bankier.pl, powołujący się na poniedziałkowe wydanie ”Rzeczpospolitej”, w niedzielę na Mazowszu dla chorych na koronawirusa dostępne były tylko dwa respiratory. W całym kraju było ich zaledwie kilkaset. Według danych przekazanych przez dziennik, prawie 2,9 tys. z 3,7 tys. respiratorów było zajętych.

    Brakowało również miejsc w szpitalach. Ratownicy medyczni wozili pacjentów do okolicznych województw, a i tam nie zawsze udawało się znaleźć wolne łóżko w placówce leczniczej.

    Dr Marcin Pakulski, pulmonolog ze szpitala w Częstochowie w rozmowie z dziennikiem powiedział, że już stoimy u progu piekła, a najgorsze jest dopiero przed nami. Chorzy zakażeni podczas trzeciej fali pandemii dopiero zaczną trafiać do szpitali. Czekają nas bardzo trudne, wręcz dramatyczne, dwa tygodnie.

    Dr Pakulski na ostatnim dyżurze szukał wolnego miejsca dla pacjenta wymagającego podłączenia do respiratora. Nie można było znaleźć wolnego łóżka w województwach: śląskim, łódzkim i opolskim. Pacjentowi udało się przeżyć tylko dlatego, że umarł inny chory, zwalniając miejsce na oddziale intensywnej opieki medycznej.

    Dr Konstanty Szułdrzyński, anestezjolog z CSK MSWiA w Warszawie stwierdza na łamach dziennika, że wzrasta liczba chorych wymagających podłączenia do systemu wspomagania krążenia ECMO. Od zeszłego tygodnia liczba tych pacjentów wzrosła do 16 osób. Do szpitali trafiają coraz młodsi pacjenci, przechodzący zakażenie w sposób ciężki, ale jednocześnie rokujący na wyleczenie.

    Jak informuje portal powołując się na ”Rz”, w najbliższych dniach rząd chce zrealizować trzy priorytetowe zadania. Pierwszym z nich jest powiększenie bazy łóżek szpitalnych, w tym łóżek respiratorowych. Jednocześnie uruchamiane będą kolejne szpitale tymczasowe.

    Drugim z rządowych priorytetów jest utworzenie mostu powietrznego ze Śląska. W tym celu wykorzystany zostanie transport wojskowy pacjentów.

    Trzeci priorytet dotyczy podsumowania przebiegu akcji szczepiennej i wykonanie wcześniej postawionych celów w tym zakresie.

    WiadomościBrakuje łóżek w szpitalach, pacjenci są wożeni do sąsiednich województw