Będzie porozumienie o współpracy między Jarosławem Gowinem a Pawłem Kukizem

wicepremier Jarosław Gowin fot. MRPiT

W przyszłym tygodniu Jarosław Gowin i Paweł Kukiz mają podpisać porozumienie o współpracy programowej – donosi dziennikarz RMF FM Patryk Michalski. Każda z partii ma wyznaczyć po trzy postulaty, o których realizację partie będą zabiegać wspólnie.

Jak dowiedziało się RMF FM, postulaty zgłoszone przez Kukiz’15 będą dotyczyły zmian w kodeksie wyborczym i poparcie dla ordynacji mieszanej w wyborach do Sejmu , wprowadzenia sędziów pokoju do polskiego wymiaru sprawiedliwości oraz ustawy antykorupcyjnej.

Porozumienie zgłosi do współpracy postulaty związane ze wzmocnieniem roli samorządów.

Współpraca zostanie zawiązana w ramach zgłoszonych postulatów. W pozostałych kwestiach, politycy nie muszą się zgadzać, a różnice zdań nie będą skutkować rozwiązaniem zawartego porozumienia.

W listopadzie 2020 r. rozpadła się sejmowa Koalicja Polska, tworzona przez Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz’15. Rada Naczelna PSL podjęła decyzję o zakończeniu współpracy z Pawłem Kukizem. Jak mówił wówczas lider Kukiz’15, decyzja była dla niego zaskoczeniem. – Ja nie miałem zamiaru ani nigdzie wychodzić, ani do nikogo przechodzić – powiedział Kukiz po ogłoszeniu decyzji przez PSL.

Po rozwiązaniu Koalicji Polskiej, rozpoczęły się spekulacje dotyczące dalszych losów Kukiz’15. Sam Paweł Kukiz zdradził na antenie RMF FM, że prowadzi rozmowy z Jarosław Kaczyńskim i PiS.

Celem Pawła Kukiza jest realizacja jego flagowych postulatów: zmiana ordynacji wyborczej, wprowadzenie sędziów pokoju, uchwalenie pakietu ustaw antykorupcyjnych. Jednocześnie polityk zapewnia, że nie ma zamiaru dołączać do członków rządu.

Na temat PSL Kukiz wypowiada się bardzo negatywnie, nazywając członków tej partii oszustami.

Podziel się: