Będzie kaucja za opakowania szklane i plastikowe

fot. evelynlo pixabay

Wszystko wskazuje na to, że butelki szklane i plastikowe zostaną objęte kaucją. Poza nowym system znajdą się puszki. Wprowadzenie kaucji będzie wiązało się z nowymi obowiązkami i opłatami, którymi zostaną obciążeni producenci.

Poznaliśmy szczegóły nowego systemu, który wprowadzi kaucję za opakowania szklane i plastikowe. Projektu ustawy jeszcze nie ma, ale pierwsze założenia zmian zostały zaprezentowane podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.

Jak podają ”Wiadomości Handlowe”, na które powołuje się portal money.pl, kaucją zostaną objęte butelki szklane o pojemności do 1,5 litra oraz plastikowe o pojemności do 3 litrów.

Zwrot, zapłaconej przy zakupie, kaucji będzie odbywał się na podstawie opakowania, a nie paragonu za dokonany zakup.

Zmiana przepisów nałoży na producentów nowe obowiązki. Do wprowadzenia opakowań podlegających kaucji będą musieli spełnić określone wymogi związane z selektywną zbiórką odpadów. Przepisy uściślą normy, jakim będą podlegać.

Dodatkowo zostanie wprowadzona opłata opakowaniowa. Środki pozyskane z nowego podatku zostaną przeznaczone na zbieranie oraz przetwarzanie zużytych już butelek.

Nowe rozwiązania systemowe mają ułatwić zwrotne pozyskiwanie opakowań, które będą podlegały recyklingowi. Takie zmiany mają nie tylko przyczynić się do dbałości o środowisko naturalne, ale również pozytywnie wpłynąć na gospodarkę.

Plastik drożeje z roku na rok. Podwyżki cen ropy naftowej oraz przestoje w fabrykach spowodowane pandemią doprowadziły do sytuacji, w której ceny surowców do wytwarzania plastiku zdrożały dwukrotnie.  Na przestrzeni pół roku nastąpił wzrost o 100 proc.

Taka sytuacja może łatwo doprowadzić do tego, ze produkty pakowane w plastik lub z niego produkowane również zaczną gwałtownie drożeć.

Podziel się: