Więcej

    Będą dodatkowe punkty szczepień

    Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział, że w każdym powiecie, obok tradycyjnych szpitali, powstaną samorządowe punkty szczepienne. Dodatkowe punkty powstaną również w aptekach.

    Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef KPRM zapowiedział powstanie nowych punktów szczepień na koronawirusa. Jest to efekt porozumienia komisji wspólnej rządu z samorządami. Wspólnie z wojewodami oraz MSWiA przygotowywane są kolejne punkty szczepienne.

    Jak zapowiedział Dworczyk, te punkty Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które wykonywały szczepienia i chcą je kontynuować, będą miały taką możliwość. Dodatkowo, punkty szczepienne będą mogli prowadzić samodzielni ratownicy medyczni oraz pielęgniarki.

    Pełnomocnik rządu poinformował, że nowe punkty powstaną w aptekach i miejscach pracy. Te drugie zostaną uruchomione nie wcześniej jak w drugim kwartale 2021 r. i na początku będą dotyczyły wyłącznie dużych przedsiębiorstw. Wymagane jest bowiem co najmniej 500 osób chętnych do przyjęcia szczepionki.

    – Jeśli pracodawca, który ma min. 500 chętnych pracowników do zaszczepienia i zorganizuje sobie zespół szczepienny i właściwe zabezpieczenia, otrzyma szczepionki – powiedział Dworczyk.

    Za organizację szczepień będzie w pełni odpowiadał pracodawca, który będzie zobowiązany do podpisania umowy z zespołem szczepiennym. Ponadto pracodawca będzie musiał zorganizować logistykę procesu szczepiennego pracownika i zadbać o zasady bezpieczeństwa.

    Po przygotowaniu punktu, pracodawca będzie mógł złożyć zamówienie do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która dostarczy szczepionki.

    Ponadto rząd planuje uruchomienie punktów szczepiennych typu drive-thru. Takie punkty działają już w Wielkiej Brytanii, w Brazylii, Meksyku, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Osoba chcąca przyjąć szczepionkę podjeżdża tam do punktu, wystawia rękę za okno, odpowiada na kilka pytań, a następnie – po kwalifikacji – otrzymuje dawkę szczepionki.

    Dworczyk zdradził, że od drugiego kwartału będzie można zaszczepić się w przychodniach POZ, szpitalach rezerwowych, powiatowych – w każdym powiecie zostanie wyznaczony jeden szpital, w którym możliwe będzie otrzymanie szczepionki, a także w punktach samorządowych, aptekach, wybranych zakładach pracy i punktach drive-thru.

    Od drugiego kwartału zmienią się zasady kwalifikacji na szczepienie. Zarówno zakwalifikować, jak i wykonać szczepienie będą mogli: lekarz, lekarz stomatolog, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, fizjoterapeuta oraz student ostatniego roku studiów medycznych.

    Kwalifikacja na szczepienie będzie odbywać się na podstawie kwestionariusza wstępnego i wywiadu. W przypadku wątpliwości kierującego, pacjent zostanie skierowany na konsultację lekarską.

    Już w kwietniu rozpocznie się rejestracja kolejnych roczników na szczepienie: 12 kwietnia – rocznik 1962, 13 kwietnia – rocznik 1963, 14 kwietnia – rocznik 1964, 15 kwietnia – rocznik 1965, 16 kwietnia – rocznik 1966, 17 kwietnia – rocznik 1967, 19 kwietnia – rocznik 1968, 20 kwietnia – rocznik 1969, 21 kwietnia – rocznik 1970, 22 kwietnia – rocznik 1971, 23 kwietnia – rocznik 1972.

    Podczas konferencji prasowej zaprezentowano również nowy harmonogram szczepień.

    WiadomościBędą dodatkowe punkty szczepień