Bank PKO BP jest gotowy do zawarcia porozumień z frankowiczami

fot. Raten-Kauf - pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

Lider polskiego sektora bankowego – Bank PKO BP, jest gotowy do zawarcia masowych porozumień z frankowiczami oraz przewalutowanie kredytów bez wsparcia Narodowego Banku Polskiego.

Jak informuje Business Insider Polska, Bank PKO BP jako jedyny bank mający portfel hipotek frankowych, jest gotowy przystąpić do programu porozumień z frankowiczami.

Na 23 kwietnia zaplanowano nadzwyczajne walne zgromadzenie, na którym zarząd ma wyrazić zgodę na zawieranie masowych porozumień.

Jak informuje Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO BP cytowany przez portal, bank zdecydował się na przygotowanie projektu uchwały w sprawie programu porozumień. Program zawierający ugody z klientami zostanie poddany głosowaniu. O dalszych losach projektu zadecydują akcjonariusze banku.

”Rzeczpospolita” wskazuje, że Bank PKO BP proponuje utworzenie kapitału zapasowego wartego 6,7 mld zł, z którego miałyby być pokrywane straty, które powstaną na skutek umów z frankowiczami. Szacuje się, że koszt brutto konwersji wszystkich umów wynosi 8,5 mld zł.

Jak czytamy w ”Rz”, Bank PKO BP ma ”około 20 mld zł nadwyżki kapitału ponad obecne wymogi Komisji Nadzoru Finansowego” i bez trudu uniesie wszelkie koszty związane z zawieraniem porozumień z frankowiczami.

Podziel się: