Andrzej Duda został zaproszony na kwietniowy szczyt klimatyczny

fot. mrganso - pixabay.com

Jak poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski, Andrzej Duda został zaproszony przez prezydenta USA Joe Bidena na kwietniowy szczyt przywódców największych gospodarek na świecie. Szczyt będzie poświęcony ochronie klimatu.

O wirtualnym spotkaniu przywódców państw informuje Interia. Organizatorem kwietniowego spotkania jest prezydent USA Joe Biden. Rozmowy będą dotyczyły przede wszystkim klimatu oraz ochrony środowiska. W spotkaniu będą uczestniczyć przywódcy największych gospodarek świata i wszyscy ważni partnerzy, w tym prezydent Andrzej Duda.

Celem spotkania będzie dyskusja na temat polityki klimatycznej oraz sposobów walki na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jak powiedział Szczerski, prezydent Joe Biden zaprosił Andrzeja Dudę w kontekście rozmów o wzroście gospodarczym i tworzeniu miejsc pracy związanych z polityką klimatyczną.

Jak zaznaczył Szczerski, w tym temacie Polska jest ważnym partnerem, który w ciągu ostatnich lat może służyć za przykład państwa podejmującego znaczne wysiłki na rzecz ochrony środowiska.

Z jednej strony Polska utrzymuje wysoki wzrost gospodarczy i miejsca pracy, z drugiej zaś zachowuje bezpieczeństwo energetyczne związane z dywersyfikacją dostaw surowców energetycznych. Jest państwem, które przebudowuje system energetyki w taki sposób, aby osiągnąć wyznaczone cele klimatyczne. Zdaniem Szczerskiego Polska wystąpi na spotkaniu w roli kraju przekazującego cenne doświadczenie w obszarze ochrony środowiska.

– Prezydent Duda zabierze głos, dzieląc się w pewnym sensie doświadczeniem całego naszego regionu, bo będzie jedynym prezydentem z naszej części Europy, który został na ten szczyt zaproszony – powiedział prezydencki minister.

Joe Biden zaprosił Andrzeja Dudę na kwietniowe spotkanie, prosząc o zabranie głosu w sprawie tworzenia miejsc pracy oraz innych korzyści, jakie wynikają z przejścia na gospodarkę zeroemisyjną.

Jak zaznaczył prezydent USA, świat już doświadcza skutków zmiany klimatu i zaniechania dbałości o środowisko naturalne. Na obecnych liderach państw spoczywa pełna odpowiedzialność za powstrzymanie degradacji środowiska i związane z tym zagrożenia dla przyszłych pokoleń.

Jak informuje Interia, jedną z pierwszych decyzji Joe Bidena po objęciu urzędu prezydenta USA był powrót do Porozumienia Paryskiego. Biden powiedział, że ”naszym głównym celem musi być utrzymanie istotnego celu, jakim jest ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza”.

Do kwietniowego spotkania przywódców USA zaprezentują nowe cele klimatyczne, które zostaną ustalone na szczeblu krajowym, z zachowaniem wytycznych Porozumienia Paryskiego.

Tegoroczny szczyt klimatyczny odbędzie się w Dniu Ziemi, w piątą rocznicę podpisania Porozumienia, do którego Stany Zjednoczone powróciły zaledwie kilka godzin po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta.

Podziel się: